Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Zamrzlá směrnice o mateřské dovolené skončí v koši, Jourová chystá nový návrh

S každou vládou přicházejí změny. Podobné to má být i v případě nové Junckerovy Komise, která do úřadu nastoupila vloni na podzim. V tu dobu se uprostřed legislativního procesu nacházelo více než 400 návrhů budoucích úprav. Téměř u čtvrtiny dnes existuje pouze mizivá šance, že budou vůbec někdy dotaženy do zdárného konce.

Stejný osud zřejmě čeká i návrh směrnice o mateřské dovolené, na které se unijní instituce nedokážou shodnout od roku 2008. Místopředseda Komise a Junckerova pravá ruka Frans Timmermans proto ke konci loňského roku prohlásil, že pokud se do léta 2015 nepodaří najít uspokojivý kompromis, návrh skončí pod stolem a Komise přijde s novou iniciativou.

Jak EurActivu potvrdila eurokomisařka Věra Jourová, která se o problematiku stará v rámci své agendy, oživující pokusy jednání se zástupci členských států a Evropským parlamentem se „prozatím jeví bez jasnějšího výsledku“. Situace zůstává nezměněná i po včerejším setkání ministrů práce a sociálních věcí, které proběhlo v Lucemburku (EPSCO).

 

O počátku byl návrh problémový

V čem je tedy zakopán pes? Proč instituce nemohou již sedm let najít společnou řeč?

Návrh směrnice o mateřské dovolené byl Evropskou komisí předložen s úmyslem zlepšit ochranu pro těhotné a kojící ženy. Počítal proto například s prodloužením minimální délky mateřské ze 14 na 18 týdnů a také s posílením práv maminek vůči zaměstnavatelům. Od svého počátku však narážel na odpor členských států, zejména těch, které by musely mateřskou prodloužit.

Pochybnosti vlád zesílily ještě více poté, co dokument svými pozměňovacími návrhy okořenil Evropský parlament. Nesouhlas vyvolal zejména požadavek, aby se délka mateřské zvýšila na 20 týdnů s tím, že by státy čerstvým matkám vyplácely plnou výši platu.

„Původní návrh byl, i přes některé výhrady, pro české prostředí přijatelný. Nicméně po četných změnách textu provedených Evropským parlamentem jej členské státy, mezi nimi i Česká republika, zablokovaly, a to i z důvodu, že se jedná o porušení pravidla subsidiarity a zásah do suverenity členských států,“ uvedla europoslankyně Michaela Šojdrová (EPP), která se problematikou zabývá na půdě výboru pro práva žen a rovnost pohlaví (FEMM).

Vládám se návrh nezamlouval také kvůli tomu, že nerespektuje rozdílné podmínky v jednotlivých členských zemích. Navíc by mohl situaci mladých žen plánujících rodinu paradoxně zkomplikovat. Zvýšené náklady by totiž mohly vést k tomu, že tyto ženy budou pro zaměstnavatele příliš drahé.

 

Celý článek dispozici zde.

 

Zdroj: EurActiv.cz

ilustrační foto

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 19.6.2015. Poslední aktualizace: 19.6.2015 17:18
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno