Méně byrokracie pro malé podniky
Na zasedání konaném ve dnech 30. a 31. května projednala Rada pro konkurenceschopnost celou řadu iniciativ, jejichž cílem je snížit byrokracii, a tím usnadnit život malým a středním podnikům. Heslem dne bylo zjednodušení, inteligentní regulace, hladký průběh řízení a pomoc.
Rada přezkoumala iniciativu „Small Business Act" (SBA), která od svého zahájení před dvěma roky významně přispěla ke zlepšení podnikatelského prostředí pro malé a střední podniky. V budoucnosti se úsilí zaměří zejména na snížení byrokracie, usnadnění přístupu k financování, podporu přístupu podniků na nové trhy a povzbuzení podnikavosti.
Ministři posoudili pokrok dosažený v otázce vytvoření nové formy obchodní společnosti, tzv. evropské soukromé společnosti neboli SPE (z latinského Societas Privata Europaea), s cílem řešit problémy, s nimiž se potýkají malé a střední podniky, které chtějí působit i v zahraničí. Zřizování poboček v jiných členských státech je v současnosti velice nákladnou a časově náročnou záležitostí, neboť každý členský stát má pro zakládání obchodních společností svá specifická pravidla. Evropská soukromá společnost s sebou přinese flexibilní režim práva obchodních společností pro celou EU a sníží náklady na dodržování předpisů spojené se zakládáním a provozem malých a středních podniků.
Na pořadu jednání bylo rovněž zjednodušení pravidel výkaznictví pro mikropodniky. Ministři dosáhli politické dohody o nové směrnici, která členským státům umožní osvobodit velmi malé podniky (tj. podniky s méně než 10 zaměstnanci) od povinnosti zveřejňovat roční účetní závěrku. K bodům, u nichž je ještě třeba naleznout shodu, patří prahové hodnoty pro obrat a bilanční sumu, které se budou pro vymezení mikropodniků používat.
V oblasti výzkumu Rada přezkoumala společný program Eurostars, jenž úspěšné malé a střední podniky podporuje spolufinancováním tržně orientovaných výzkumných projektů, které tyto podniky uskutečňují. Tento program se opírá o rozsáhlou evropskou spolupráci členských států při aplikovaném výzkumu a inovacích ve všech technologických nebo průmyslových oblastech.
Malé a střední podniky, jichž v EU působí 23 milionů, tvoří páteř jejího hospodářství, podílejí se hlavní měrou na tvorbě bohatství a hospodářském růstu a jsou hlavním motorem inovací. Více než 99 % všech evropských podniků v Evropské unii tvoří právě malé a střední podniky. Zaměstnávají více než 90 milionů osob, což představuje 67 % pracovních sil v soukromém sektoru. Devět z deseti malých a středních podniků jsou mikropodniky s méně než 10 zaměstnanci.
Další informace:
Tisková zpráva
Veřejná rozprava
On-line přenos tiskové konference