Komise navrhuje opatření k posílení ochrany spotřebitele a důvěry ve finanční služby
Evropská komise dnes navrhla změny stávajících evropských právních předpisů, které mají zvýšit ochranu majitelů bankovních účtů a drobných investorů. Je to součást snah vytvořit bezpečnější a zdravější finanční systém, zabránit další krizi a obnovit důvěru spotřebitelů. Komise rovněž zahájila veřejné konzultace týkající se možností, jak zlepšit ochranu pojistníků, včetně možnosti zavést systém záruk v pojišťovnictví ve všech členských státech. Díky dnes přijatým opatřením dostanou majitelé bankovních účtů v případě úpadku banky své peníze rychleji zpět (do 7 dnů), jejich vklady budou kryty do vyšší částky (až do 100 000 EUR) a získají podrobnější informace o tom, jak a v jakých případech jsou chráněny. Dále Komise navrhuje rychlejší odškodnění investorů využívajících investičních služeb, pokud investiční firma investorovi nevrátí jeho aktiva z důvodu zpronevěry, zanedbání správcovských povinností či provozních pochybení, přičemž výše náhrady se zvýší z 20 000 EUR na 50 000 EUR. Investoři budou rovněž lépe informováni o tom, v jakých případech se systém pro odškodnění uplatní, a budou lépe chráněni proti zpronevěře v případech, kdy jejich aktiva spravuje třetí strana - jako tomu bylo v nedávné aféře Madoff. Návrhy, které jsou plně v souladu se závazky EU v rámci skupiny G20, nyní putují do Evropského parlamentu a Rady ministrů ke zvážení.
„Přijetí dnešního balíčku je výsledkem nedávného úsilí Komise o dosažení transparentního a odpovědného evropského finančního systému, jenž zabrání budoucím krizím, případně je pomůže řešit. Evropští spotřebitelé si zaslouží více," uvedl komisař pro vnitřní trh a služby Michel Barnier. „Potřebují se ujistit, že jejich úspory, investice či pojistky jsou chráněny, ať už se nacházejí kdekoli v Evropě. Vyzývám nyní Evropský parlament a Radu, aby proto dnešní balíček schválily co nejrychleji."
Nedávná finanční krize opět ukázala, jak jsou banky zranitelné vůči riziku náhlého a hromadného vybírání vkladů, kdy se majitelé bankovních účtů domnívají, že jejich úspory nejsou v bezpečí, a snaží se je proto všechny najednou vybrat. Díky směrnici (94/19/ES) zavedly od roku 1994 všechny členské státy pro majitele bankovních účtů záchrannou síť. Pokud banka ukončí činnost, majitelé účtů u banky dostanou své vložené prostředky do určité výše krytí zpět na základě vnitrostátních systémů pojištění vkladů. Když v roce 2008 udeřila finanční krize, byly narychlo provedeny některé změny, zejména byla zvýšena (ve dvou krocích) výše krytí na 100 000 EUR a zrušila se možnost spolupojištění (tj. majitelům bankovních účtů nejsou vráceny peníze v plné výši, nýbrž musí nést určité procento částky, o kterou přišli, i kdyby tato částka byla nižší než výše krytí). Jelikož však byly ve stávajících systémech objeveny další nedostatky, přichází nyní Komise s návrhem na komplexní změnu směrnice z roku 1994, při které se zohlední veškeré aspekty, o kterých nás tato krize poučila.
Naše úspory v EU budou nejen lépe chráněny, ale můžeme si nyní i vybrat nejlepší produkt spoření v jakékoli zemi EU, aniž bychom se museli znepokojovat rozdíly v ochraně. Bankám přinese návrh výhodu v tom, že by mohly nabízet konkurenční produkty v celé EU, aniž je takové rozdíly budou brzdit. Vedle toho budou daňoví poplatníci těžit z lepšího financování systémů, což minimalizuje nutnost zásahu státu. Většina zlepšení by mohla vstoupit v platnost již do roku 2012 a 2013 a platila by ve všech členských státech EU, jakož i v Norsku, Lichtenštejnsku a na Islandu, jakmile budou začleněna do Dohody o Evropském hospodářském prostoru. Viz také MEMO/10/318
Od roku 1997 chrání směrnice o systémech pro odškodnění investorů (97/9/ES) investory, kteří využívají investičních služeb v Evropě, poskytováním odškodnění v případech, kdy investiční firma není schopna vrátit aktiva patřící investorovi. K tomu může dojít například z důvodu zpronevěry nebo zanedbání povinnosti ve firmě či z důvodu chyb nebo problémů v systémech firmy. Nejde o ochranu proti investičním rizikům jako takovým. V 27 členských státech EU funguje v současnosti 39 systémů pro odškodnění investorů. V posledních letech Komise obdržela řadu stížností na uplatňování směrnice v některých členských státech. Stížnosti se týkaly například toho, že systémy nejsou dostatečně financovány, aby mohly vyplácet pohledávky, nebo jsou pohledávky vypláceny s velkým zpožděním. Cílem dnešního návrhu je zajistit účinnější pravidla pro ochranu investorů a rovné podmínky v souvislosti s typem finančních nástrojů, které jsou chráněny, a rovněž zajistit řádné financování a nezbytná opatření jako záruku, že investoři budou odškodněni.
Viz také MEMO/10/319
Systémy záruk v pojišťovnictví se využívají jako poslední řešení a poskytují ochranu spotřebitelům v případech, kdy pojistitelé nemohou splnit své závazky vyplývající ze smlouvy. Poskytují ochranu proti riziku, že v případě ukončení činnosti pojišťovny nedojde k uspokojení pojistných nároků. Systémy záruk v pojišťovnictví mohou nabídnout ochranu, jelikož spotřebitelům vyplácejí odškodnění či zajišťují pokračování jejich pojistky například usnadněním převodu pojistných smluv k solventnímu pojistiteli nebo do samotného systému záruk. V pojišťovnictví na rozdíl od bankovnictví a odvětví cenných papírů v současné době neexistují žádné evropské právní předpisy o systémech záruk. Jeden nebo více systémů záruk v pojišťovnictví, které se týkají životního a/nebo neživotního pojištění, k dnešku provozuje 12 členských států. Liší se nejen z hlediska ochrany a způsobilosti, ale například také v typu případů, kdy se mají použít, a ve způsobu financování.
V bílé knize, která dnes byla přijata, Komise stanoví různé možnosti, jak v EU zajistit spravedlivou a komplexní úroveň ochrany spotřebitele a jak ochránit daňové poplatníky, aby v případě úpadku pojišťovny nemuseli nést náklady sami. Především navrhuje zavedení směrnice, která zajistí, aby systémy záruk v pojišťovnictví existovaly ve všech členských státech a splňovaly minimální soubor požadavků. Bílá kniha o systémech záruk v pojišťovnictví se předloží ke konzultaci, proto se všechny zainteresované vyzývají, aby vyjádřily svá stanoviska a další připomínky do 30. listopadu 2010.
Viz také MEMO/10/320
Systémy pojištění vkladů: http://ec.europa.eu/internal_market/bank/guarantee/index_en.htm Systémy pro odškodnění investorů: http://ec.europa.eu/internal_market/securities/isd/investor_en.htm Systémy záruk v pojišťovnictví: http://ec.europa.eu/internal_market/insurance/guarantee_en.htm
Zdroj: Zastoupení Evropské komise
|