Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Digitální budoucnost Evropy: taxíky bez řidičů a dodávky pomocí dronů. Poslanci jednali o evropském digitálním trhu.

Mobilní telefony služby - ilustrační foto

 

Nové technologie, jako jsou počítače, které můžete mít přímo na těle, nebo rozpoznávání obličejů, mohou brzy změnit to, jak pracujeme, nakupujeme a bavíme se. Vytvoření jednotného digitálního trhu by mělo přispět k posílení evropských high-tech podniků a vytvořit více pracovních míst. Na čtvrtečním semináři parlamentního Výboru pro vnitřní trh poslanci a experti diskutovali o způsobech, jak toho dosáhnout a také si některé z posledních "zázraků" techniky vyzkoušeli na vlastní kůži.

 

Seminář zahájila polská poslankyně ze skupiny Evropské lidové strany Róża Thun pohledem do budoucnosti:

 

Mrknutím oka za skly chytrých brýlí si přivoláte taxi, které se pohybuje samo bez řidiče. Nastoupíte do auta, které vás pozná a pustí vám vaše oblíbené hudební skladby nebo písničky. Doveze vás do obchodu, kde si vyberete a bez dalšího zdržování zase odejdete - peníze se vám odečtou automaticky za pomoci technologie rozpoznávání obličejů. Anebo si nakoupíte on-line a váš nákup k vám dopraví bezpilotní letadlo, tzv. dron.

 

Ať už je to vaše vysněná budoucnost, nebo spíš noční můra, něco takového bude podle Nicka Sohnemanna z konzultační firmy pro inovace FutureCandy možné již v roce 2020. Sohnemann na semináři hovořil o současných a budoucích trendech na trhu informačních a komunikačních technologií.

 

Některé z přístrojů hrajících důležitou roli v této vizi blízké budoucnosti jsou již k dostání a v průběhu semináře si je mohli vyzkoušet i poslanci.

 

A nevládlo jen nadšení, někteří poslanci vyslovili také své obavy. Třeba finská poslankyně ze skupiny Progresivní aliance socialistů a demokratů Liisa Jaakonsaari se zajímala o to, jak jsou brány v úvahu zájmy starších lidí při zavádění nových technologií například ve státních službách.

 

Přečtěte si i další zprávy z Evropského parlamentu.

 

Evropské podniky v přijímání nových technologií zaostávají

 

Dnes se většina digitálních inovací odehrává mimo Evropu. Nick Sohnemann si myslí, že důvodem je naše současná mentalita, která je inovacím nepříznivá.

 

Dr. Robert D. Atkinson z americké nadace pro IT a inovace uvedl, že v růstu produktivity Evropa za USA zaostává už od roku 1995. Evropské podniky by podle něj na evropském jednotném digitálním trhu vydělaly díky možnosti rozšířit svá odbytiště a ekonomii rozsahu. Jednotný digitální trh by jim také pomohl posílit růst produktivity.

 

Roboti: berou nám pracovní místa, nebo je vytvářejí?

 

Otázky poslanců vyvolala poznámka Nicka Sohnemanna, že "už nebudeme potřebovat taxikáře ani pošťáky," nahradí je totiž automatizované stroje, roboti.

 

Estonská poslankyně ze skupiny Aliance liberálů a demokratů pro Evropu Kaji Kallas chtěla vědět, co se všemi těmi taxikáři a dalšími pracovníky, kteří přijdou o práci, bude. „Vzniknou nová pracovní místa," odpověděl Sohnemann a uvedl příklad: „Facebook jen v Německu vytvořil sto tisíc pracovních míst v oblasti sociálních médií.“

 
Odkaz : 20141112STO78511

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 24.11.2014. Poslední aktualizace: 24.11.2014 13:23
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno