Soubor reforem přinese větší transparentnost a dohled pro lepší tvorbu právních předpisů EUEvropská komise dnes přijala svůj program týkající se zlepšování právní úpravy. Občané i podniky, zejména ty malé a střední, si stěžují na to, že EU a jeho instituce ne vždy předkládají pravidla, kterým mohou rozumět či je používat. 74 % Evropanů si myslí, že EU vytváří příliš mnoho regulatorních překážek.
Komise proto považuje za jednu ze svých priorit poskytnout lepší kvalitu právních předpisů EU, a to nejen těch nových, ale prostřednictvím efektivnějších revizí i těch existujících.
Důležitým bodem je rovněž vyšší míra transparentnosti a dohledu nad rozhodovacím procesem EU. Občané, podniky či zainteresované organizace dostanou více příležitostí, aby vyjádřili své názory, například skrze veřejné konzultace. Nově budou mít zúčastněné strany příležitost vznášet své připomínky během celého politického cyklu od původního plánu ke konečnému návrhu Komise. Komise se rovněž zaměří na lepší posuzování dopadů a kontrolu kvality legislativních návrhů, tak aby zohlednily jejich ekonomické, sociální a enviromentální důsledky. Zlepšování právní úpravy může fungovat pouze tehdy, pokud se k němu společně zaváží Komise, Rada a Evropský parlament.
Komise dnes Parlamentu a Radě předkládá návrh nové interinstitucionální dohody o zdokonalení tvorby právních předpisů se záměrem dosáhnout dohody do konce roku 2015. Návrh nové interinstitucionální dohody zahrnuje: - společný závazek týkající se programu REFIT, posuzování dopadů v průběhu legislativního procesu, neustálé sledování účinnosti právních předpisů EU a důkladnější hodnocení, - koordinované roční a víceleté plánování, včetně konzultací ohledně pracovního programu Komise, - větší transparentnost třístranných jednání, - společné úsilí o omezení neodůvodněného ukládání povinností nad rámec právních předpisů EU (tzv. „gold-plating“) ze strany členských států.
Dlaší informace zde.
Zdroj: Zastoupení Evropské komise v ČR
|