Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Ukrajina, Gruzie a Moldavsko podepsaly asociační dohody s EU

Představitelé Evropské unie na summitu v Bruselu dnes (27. 6. 2014) slavnostně podepsali ekonomickou část asociační dohody s Ukrajinou. Asociační smlouvy s EU podepsaly také Gruzie a Moldavsko. Prezident EU Herman Van Rompuy to označil za milníky pro celou Evropu. Za Ukrajinu dohodu podepsal prezident Petro Porošenko, podle kterého jde po osamostatnění Ukrajiny o druhou nejvýznamnější událost v dějinách země. Rusko ale před před následky asociační smlouvy varovalo. Kreml si vyhradil právo přijmout blíže nespecifikované odvetné kroky.

 

Rusko před následky asociační smlouvy mezi EU a Ukrajinou varovalo. Sblížení Ukrajiny s Evropou mimořádně tvrdě kritizoval i poradce ruského prezidenta Vladimira Putina Sergej Glazjev. Kontroverzní politik, který v minulosti proslul nevybíravým slovníkem a urážkami ukrajinských i evropských politiků, označil ukrajinského prezidenta za nacistu.

 

 

Co tento milník přinese? 

Všechny tři země by se s podpisem asociační dohody měly postupně integrovat s jednotným trhem Evropské unie. Zároveň se od nich očekává, že na svém území posílí demokracii a fungování právního státu, provedou potřebné reformy a budou bojovat s korupcí.

Dohody budou muset být po podpisu ratifikovány jak v jednotlivých partnerských zemích, tak ve všech členských státech EU. Zároveň s procesem ratifikace už ale poběží takzvané prozatímní plnění smlouvy.  

„V jeho průběhu bude naplněno zhruba 90 % obsahu smlouvy, který spadá do komunitární pravomoci Evropské komise a Evropského parlamentu,“ vysvětlil v rozhovoru pro EurActiv.cz evropský komisař Štefan Füle.

 

Asociační dohody ovlivní také obchod - vývozci nebudou muset při exportu zboží do zemí EU platit cla. A platit to bude i pro evropské vývozce do partnerských zemí.  

„Dohoda je asymetrická, zatímco na naší straně otevírá trh až na několik malých výjimek, tak na straně našich tří partnerů to nebude platit v oblastech, které potřebují delší čas na přizpůsobení se podmínkám na evropském trhu,“ řekl Füle.

Ukrajina už v dnešní době využívá takzvaná autonomní obchodní opatření. Ukrajinští vývozci vybraného zboží už nyní cla při exportu platit nemusí. Je to součást unijní pomoci Ukrajině, která se potýká s hospodářskými problémy.  

V dohodách ovšem nejde pouze o zrušení cel. Všechny tři východní země budou muset přizpůsobit své právní předpisy fungování evropského trhu. Měla by je tak také tlačit k postupné modernizaci ekonomiky a zlepšování podnikatelského prostředí.

 

Více informací k tématu naleznete zde

 

 

Zdroj: Česká televize, EurActiv.cz.

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 27.6.2014. Poslední aktualizace: 27.6.2014 11:17
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno