Poslanci EP o Tibetu a jarním zasedání Evropské rady
Poslanci na dnešním mimořádném zasedání jednali o situaci v Tibetu. Důrazně odsoudili nedávné události v této oblasti a vyzvali Čínu, aby nepostupovala proti tibetským demonstrantům nepřiměřeně. EP rovněž poukázal na dlouholeté porušování lidských práv ze strany čínských orgánů a vyzval je, aby v této věci zřídily nápravu, a to s ohledem na nadcházející Olympijské hry. Na pořadu jednání bylo také hodnocení březnového zasedání Evropské rady.
Na úvod debaty o situaci v Tibetu vystoupil předseda Evropského parlamentu Hans-Gert PÖTTERING a přivítal na mimořádném plenárním zasedání zástupce exilového tibetského parlamentu. Připomněl, že Evropský parlament se již dlouhá léta zasazuje o dodržování lidských práv v této oblasti. Předseda proto důrazně odsoudil nedávné události a současně vyjádřil svou úctu dalajlámovi. Evropa podle jeho slov nesmí připustit, aby byl dalajláma jakkoli spojován s terorismem. Dialog je podle jeho názoru jediným možným východiskem, a to nejen dialog mezi Čínou a Tibetem, ale i mezi Čínou a EU, protože Unie si přeje, aby Olympijské hry v Číně byly úspěšné, ale aby Čína současně dostála svým závazkům, pokud jde o respektování lidských práv.
Zástupce Evropské Rady Janez LENARČIČ a komisařka pro vnější vztahy a evropskou sousedskou politiku Benita FERRERO-WALDNER se shodli na tom, že situace v Tibetu je velmi znepokojivá, údaje o skutečných obětech jsou však velmi nepřesné. EU vyzvala čínské orgány, aby postupovaly proti demonstrantům v souladu se zásadami lidských práv a povolily přístup mezinárodních médií do Tibetu. Evropská rada i Komise rovněž zdůraznily, že plně podporují územní integritu Číny.
Celý článek si přečtěte zde.
Zdroj: Evropský parlament