Vývoj zaměstnanosti a sociální situace
Jedním z nejhmatatelnějších sociálních následků hospodářské krize je výrazný nárůst chudoby v populaci v produktivním věku. Bude-li pokračovat trend polarizace platů, nebude postupné k nápravě stačit snižování nezaměstnanosti.
Jedním z nejhmatatelnějších sociálních následků hospodářské krize je výrazný nárůst chudoby v populaci v produktivním věku. Pokud bude tento trend polarizace platů pokračovat, nebude postupné snížení úrovně nezaměstnanosti ke zvrácení této situace dostačovat, a to zejména s ohledem na nárůst práce na částečný úvazek. To je jedno z hlavních zjištění přezkumu zaměstnanosti a sociálního rozvoje za rok 2013, který se rovněž zabývá příznivým vlivem sociálních dávek na pravděpodobnost opětovného získání zaměstnání, následky přetrvávající nerovnosti mezi pohlavími a sociálním rozměrem hospodářské a měnové unie.
Přezkum ukazuje, jak může získání zaměstnání lidem pomoci vymanit se z chudoby, avšak pouze v polovině všech případů: hodně závisí na typu získané práce, ale také na složení domácnosti a pracovní situaci partnera.
„Musíme věnovat pozornost nejen samotnému vytváření pracovních míst, ale také kvalitě práce, abych dosáhli udržitelného hospodářského oživení, které nepovede pouze ke snížení nezaměstnanosti, ale také k omezení chudoby“, zdůraznil komisař pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování László Andor.