Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Sto tisíc Čechů se chystá na brexit. Aby zůstali v Británii, musí se zaregistrovat

Británie za šest měsíců opustí Evropskou unii. Brexit bude mít dopad nejen na samotné Brity, ale taky na sto tisíc Čechů, kteří v zemi žijí. Cizinci se budou muset registrovat ve speciální databázi, aby mohli v zemi i nadále zůstat.

 

Obrázek: Pixabay

 

Brexit se blíží a Češi žijící ve Velké Británii se na něj začínají připravovat. Vyřizují si například pasy a občanství, které do této doby díky členství Spojeného království a Česka v Evropské unii nemuseli mít.

Někteří ale žijí v obavách, že všeobecné podmínky pro život cizinců se v Británii změnily už před dvěma roky, tedy vzápětí po referendu o výstupu z EU. A posílají řadu dotazů na českou ambasádu v Londýně. Jiní kvůli nejasnostem kolem brexitu dokonce opouštějí Británii.

„Za půl roku by měla Británie oficiálně vystoupit z EU, ale stále po více jak dvou letech nevíme téměř nic, pouze datum výstupu. Proto jsem se letos na jaře rozhodl po několikaletém pobytu v Británii vrátit do Česka,“ uvedl pro EURACTIV.cz například Lukáš Kubík, který na ostrovech několik let pracoval.

Podle předběžného plánu se na cestování, pobytu a práci v Británii nemá nic změnit až do konce roku 2020, kdy bude platit tzv. přechodné období. To odstartuje den po oficiálním vystoupení Británie z EU, které připadá na 29. března 2019.

Pokud ale budou chtít Češi v Británii zůstat i po vypršení přechodného období, tedy po roce 2020, budou se muset registrovat.

 

Češi v Británii získají nový status

Podle návrhu zatím nekompletní rozvodové dohody budou muset tito Češi požádat o registraci v rámci mechanismu řešení sporů (EU Settlement Scheme). Na podání žádosti mají čas do 30. června 2021.

Ti, kteří budou žít v Británii v době registrace méně než pět let, získají tzv. pre-settled status („před urovnáním“), zatímco Češi s delší dobou pobytu získají rovnou nový imigrační status, tedy settled status („urovnaný“).

Každý pak obdrží elektronický identifikační doklad umožňující nepřerušený přístup ke zdravotní péči, vzdělávání nebo sociálním dávkám a důchodům.

Při registraci budou Češi a občané jiných členských zemí EU, kteří pobývají v Británii, potřebovat pas nebo občanský průkaz. Lidé starší 16 let budou muset zaplatit poplatek 65 liber, na mladší se bude vztahovat poloviční částka.

V Británii žije nyní přes tři miliony občanů EU, z toho je zhruba sto tisíc Čechů. V Unii na druhou stranu žije přibližně milion Britů.

 

Stejná práva i po brexitu

Práva evropských občanů žijících ve Velké Británii a naopak i Britů pobývajících v jiných členských státech Unie byla jednou z priorit jednání o brexitu. Obě strany se ji proto snažily dojednat co nejdříve.

Několikrát to zdůrazňoval i Evropský parlament ve svých prohlášeních, která připravila pracovní skupina v čele s belgickým europoslancem Guyem Verhofstadtem. Ten je hlavním zástupcem europarlamentu a pravidelně se schází s hlavním unijním vyjednavačem Michelem Barnierem i jeho současným britským protějškem Dominikem Raabem.

Naposledy tak učinil na konci srpna, kdy znovu zopakoval, že práva občanů EU a Británie musí zůstat po brexitu stejná. Jeho skupina taky odmítla britský návrh, aby registrace cizinců žijících v Británii probíhala podle abecedního pořádku.

„Takový libovolný přístup by vytvořil nejistotu a zmatek,“ komentoval Verhofstadt.

 

Co Čechy zajímá?

Na českou ambasádu v Londýně se s blížícím se dnem vystoupení Británie z EU obrací stále více Čechů. Ptají se, jaké změny je po brexitu čekají.

„Jedná se zejména o to, zda budou moci ve Spojeném království studovat, pobírat přídavky, mít nárok na lékařskou péči a podobně. A za jakých podmínek,“ upřesňuje ambasáda.

Právě českých studentů je v Británii mnoho, mezi nimi i Zuzana Hlásková. „O dění kolem brexitu jsem se hodně zajímala, když bylo čerstvě po referendu, protože jsem se tou dobou ucházela o doktorát,“ vzpomíná Hlásková.

Vedení univerzity ji nyní ujistilo, že se i po oficiálním vystoupení Británie z EU bude snažit zachovat vše tak, jako to bylo dřív. A že veškeré smlouvy podepsané před brexitem budou platit nadále.

Čechy taky často zajímá, jak získat britské občanství, zda jeho získání nezpůsobí ztrátu českého občanství a jaké jsou výhody a nevýhody dvojího občanství. Češi se na druhé straně snaží sehnat i české občanství pro své britské příbuzné.

Dokud ale nebude jednání o brexitu u konce, nelze s určitostí říci, jak to s občanstvím bude.

 

Zdroj: Euractiv

Autor: Pavla Hosnedlová

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 12.9.2018. Poslední aktualizace: 12.9.2018 14:46
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno