Francouzský prezident Macron představil svou vizi budoucnosti EUÚterní část plenárního zasedání Evropského parlamentu měla na programu vystoupení francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, jenž s poslanci diskutoval na téma budoucnosti Evropy.
Zdroj: Flickr
Jedná se o v pořadí čtvrté pokračování série rozprav s předsedy vlád a hlavami států EU, kterou od ledna tohoto roku až do voleb do Evropského parlamentu v květnu roku 2019 pořádá v rámci plenárních zasedání předseda europarlamentu Antonio Tajani. Účast prezidenta Macrona ve štrasburském sídle tak navázala na dřívější vystoupení premiérů Irska Leo Vardkara, Chorvatska Andreje Plenkoviće a Portugalska António Costy.
Autorita demokracie místo autoritativní demokracie
V této souvislosti Macron vyzval k budování evropské demokracie, která bude schopna adekvátně reagovat na pochyby občanů. Odpovědí na „autoritativní demokracii“ by měla být „autorita demokracie“, uvedl francouzský prezident. EU se musí poučit z minulosti a naslouchat svým občanům – např. prostřednictvím procesu občanských konzultací v rámci celé EU, které od loňského roku aktivně prosazuje právě Macron. Unie představuje úspěšný a cenný model, který by neměl být opuštěn.
Cílem je realizovat skutečnou debatu o Evropě
Dále je podle Macrona třeba podpořit zdanění příjmů v digitální oblasti a vlastní rozpočtovou kapacitu eurozóny. Francie je v této souvislosti připravena dle jeho slov navýšit svůj příspěvek do rozpočtu EU či nadále podporovat důslednou reformu hospodářské a měnové unie. Francouzský prezident rovněž ocenil kompromis, kterého Evropský parlament dosáhl při vyjednávání směrnice o vysílání pracovníků v EU. Společným jmenovatelem a ústředním motivem Macronova projevu byl důraz na posílení suverenity EU jako celku. Jedině ona podle něj dokáže ochránit unijní občany před výzvami současnosti – např. v obraně a vnitřní i vnější bezpečnosti, migrace, či životním prostředí. EU by měla být položena právě na základu v duchu evropské suverenity.
V závěrečné části francouzský prezident v odkazu na hrůzy dvou světových konfliktů v minulém století uvedl, že nechce patřit ke generaci „náměsíčných“, která zapomněla svou vlastní minulost. Každý podle něj musí převzít svou část odpovědnosti. Jeho cílem je realizace skutečné evropské debaty o Evropě postavené na živé demokracii, zdůraznil prezident Macron.
Autor: Ondřej Kaleta, Euroskop.cz |