Mezinárodní den mládeže: Zaměstnanost mladých je pro EU prioritouJsou aktivní, vzdělaní, a přesto v mnoha případech bez práce. Více než 5,3 milionu Evropanů mladších 25 let se (marně) snaží najít práci: toto číslo dělá ze zaměstnanosti mládeže jednu z hlavních priorit EU. Co v této oblasti dělá? Den před Mezinárodním dnem mládeže, který slavíme 12. srpna, poskytly stránky Evropského parlamentu malý přehled. A taky infografiku, která vám o evropské mládeži prozradí víc.
Boj proti nezaměstnanosti mladých
Novým nástrojem pro boj s nezaměstnaností mladých Evropanů jsou Záruky pro mladé lidi. Jejich cílem je zajistit, aby všichni mladí lidé mladší 25 let získali během 4 měsíců od chvíle, kdy ukončili formální vzdělávání nebo přišli o práci, slušnou, konkrétní nabídku uplatnění, v podobě nabídky pracovního místa, odborné praxe nebo stáže, nebo možnost dalšího vzdělání.
Celkem EU do boje proti nezaměstnanosti mladých investuje kolem 10 miliard eur z Evropského sociálního fondu a 6 miliard eur z Iniciativy na podporu zaměstnanosti mladých lidí.
Minulý měsíc vyzval Evropský parlament k navýšení finančních prostředků a k posílení opatření na boj proti nezaměstnanosti mladých. Požadoval mj. stanovení minimálních norem pro učňovské školství a důstojné mzdy.
Erasmus: jeden z nejpopulárnějších programů EU
Už více než 3 miliony mladých lidí se zúčastnily programu Erasmus, který vznikl jako program studentských výměn v roce 1987. Jen v loňském školním roce získalo grant Erasmu na studium nebo odbornou přípravu v zahraničí 270 tisíc studentů. V září začíná nový, vylepšený program, pod názvem Erasmus+.
EYE2014: nové nápady pro lepší Evropu
Letos v květnu přivítal Evropský parlament ve svém sídle ve Štrasburku více než pět a půl tisíce mladých lidí z celé Evropy. Ti zde v rámci Evropského setkání mládeže EYE2014 diskutovali o svých nápadech pro budoucí vývoj Evropské unie. Závěrečná zpráva EYE2014 obsahuje všechny závěry, ke kterým účastníci setkání došli, a také doporučení, která předali nově zvoleným poslancům Evropského parlamentu.
Infografiku k tématu si můžete zobrazit zde.
Zdroj: Evropský parlament
|