Komise nastínila konkrétní opatření pro boj s daňovými podvody a úniky
Stanovení minimálních postihů trestné činnosti týkající se daní, přeshraniční daňové identifikační číslo, charta daňových poplatníků v EU a silnější společná opatření proti daňovým rájům. To je pouze několik příkladů konkrétních návrhů, jež dnes Komise předkládá s cílem zlepšit boj s daňovými podvody a úniky v EU. Komise v této záležitosti zvolila ucelený přístup. Její sdělení, které dnes bude zveřejněno, se zabývá způsoby, jak posílit stávající opatření, a stanoví nové iniciativy k odstranění podvodů a úniků v Evropě.
Odhaduje se, že stínová ekonomika představuje v členských státech téměř jednu pětinu HDP, celkem tedy téměř 2 biliony EUR. Vzhledem ke globalizaci ekonomiky a k technologickému pokroku je jasné, že izolovanými kroky na vnitrostátní úrovni se tento problém nevyřeší. Proto se ve sdělení k problematice přistupuje na třech úrovních, aby bylo možné s podvody a úniky bojovat na všech možných frontách.
Vnitrostátní úroveň Jak bylo jasně řečeno v doporučeních pro jednotlivé země (viz IP/12/513), měly by se členské státy zaměřit na zlepšení své správní schopnosti vybírat daně. Komise bude jejich postup v této věci bedlivě sledovat a zároveň jim v případě potřeby poskytne technickou pomoc. Státní orgány by měly také těm, kdo chtějí předpisy dodržovat, jejich úsilí usnadnit, například díky programům dobrovolného oznamování. Dodržování předpisů by mohly podporovat i různé nástroje EU, jako je systém jednoho správního místa (viz IP/12/17) a případně webový portál o daních.
Úroveň EU Ukázalo se, že opatření na potírání daňových úniků v EU jsou účinná. Například díky směrnici EU o zdanění příjmů z úspor si členské státy vyměňují informace o daňových poplatnících se sídlem mimo EU až do výše 20 miliard EUR. Nyní je třeba tuto spolupráci prohloubit a posílit společné nástroje. V této souvislosti je zásadní, aby se členské státy dohodly na nové přepracované směrnici o zdanění příjmů z úspor. Navíc se předkládá řada nových návrhů. Mezi ně může patřit evropské přeshraniční daňové identifikační číslo, mechanizmus rychlé reakce u podvodů s DPH a stanovení minimálních předpisů EU a postihů za podvody a vyhýbání se daňovým povinnostem.
Mezinárodní úroveň Aby byl boj s daňovými úniky skutečně účinný, musí i partneři z nečlenských států uplatňovat pro řádnou správu věcí veřejných stejné normy, jako platí v EU. V této souvislosti jsou zásadní pravomoci, jež Komise požaduje, aby mohla s hlavními sousedními zeměmi vyjednávat o zdanění příjmů z úspor. Před koncem roku 2012 také Komise zavede metodu „cukru a biče" ve vztahu k daňovým rájům a opatření na postup vůči agresivního daňového plánování.
Celý článek - zde.
Zdroj: Zastoupení EK v ČR
|