Nadnárodní organizovaný zločin: “Evropský problém potřebuje evropské řešení”
Zvláštní výbor pro organizovanou trestnou činnost, korupci a praní peněz připravil po 18 měsících své činnosti závěrečnou zprávu, kterou 17. září schválil. Italský lidovec Salvatore Iacolino, který je autorem zprávy stanovující priority EU v boji proti organizovanému zločinu, vyjádřil v rozhovoru naději, že návrhy obsažené ve zprávě „nemusí zůstat jen na papíře“.
V EU působí 3600 mezinárodních zločineckých organizací. Jaké priority se objevily během 18měsíční práce Zvláštního výboru?
Hlavním úkolem Evropské unie je rozvíjet justiční spolupráci mezi vnitrostátními policejními složkami. Musíme nastavit jeden jednotný právní rámec: rozsudek vydaný v jednom členském státě musí být platit i v těch ostatních. Dobrým příkladem je "trestný čin mafiánského spolčení," který v tuto chvíli existuje pouze v Itálii.
Můžeme mluvit o "evropské mafii"?
Mafie nejsou svázané s určitou geografickou oblastí. V Německu jsou největší mezinárodní zločinecké organizace turecké nebo ruské. Proto také evropský problém potřebuje evropské řešení.
Jedním z největších úspěchů EU je jednotný trh. Ale musíme zabránit tomu, aby společnosti odsouzené za korupci nebo praní špinavých peněz v jedné členské zemi mohly rozšiřovat svou činnost někde jinde.
Velká část Vaší zprávy se věnuje finančním aspektům kriminálních organizací …
Musíme zaútočit na majetek z trestné činnosti, je třeba zrušit bankovní tajemství a skoncovat s daňovými ráji v EU. Proto je tak důležité vyvinout silnější řízení bank. To, co je napsáno v naší závěrečné zprávě, nemusí zůstat jen na papíře.