Hlavní úspěchy litevského předsednictví
K hlavním úspěchům litevského předsednictví patří schválení víceletého finančního rámce, rozpočtu na rok 2014 a posílení Východního partnerství.
Během svého prvního předsednictví v Radě Evropské unie zaměřila Litva úsilí na posílení schopnosti EUnáležitým způsobem reagovat na výzvy v hospodářské, finanční a sociální oblasti.
„Před šesti měsíci jsme předsednictví přebírali od Irska plni nadšení a naděje. Dnes můžeme konstatovat, že jsme silnější a zkušenější, a jsme hrdi na to, že jsme s úspěchem sloužili zájmům Evropy. K budovánídůvěryhodné, rostoucí a otevřené Evropy bezpochyby přispělo zhruba 130 legislativních aktů, 250 nelegislativních dokumentů a na 50 textů obsahujících závěry Rady,“ uvedl litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius, když předával předsednictví řeckému náměstku ministra pro evropské záležitosti Dimitrisovi Kourkoulasovi.
Důvěryhodná Evropa
Litevské předsednictví pokročilo na cestě k vytvoření bankovní unie – byla završena práce na jejím prvním pilíři, tj. jednotném mechanismu dohledu, jehož cílem je zabránit finančním a dluhovým krizím.
Předsednictví rovněž dosáhlo dohody s Evropským parlamentem ohledně směrnice o ozdravných postupech a řešení problémů bank a směrnice o systémech pojištění vkladů, které vytvoří pevný základ pro větší finanční stabilitu v EU.
Během posledních dnů litevského předsednictví se Rada rovněž dohodla na svém postoji k jednotnému mechanismu pro řešení problémů bank, který je dalším důležitým prvkem bankovní unie.
Rostoucí Evropa
Mezi nejdůležitější cíle, které byly v této oblasti stanoveny, patřil tzv. rozpočtový balíček, a to konkrétně hlasování o víceletém finančním rámci a dohoda o právních aktech s tímto rámcem souvisejících, o rozpočtu na rok 2014 a dalších prostředcích na výdaje v roce 2013.
„Přestože jednání o tomto balíčku byla časově nejnáročnější a nejostřejší, můžeme nyní s uspokojením konstatovat, že díky balíčku mohou naši občané využívat jednotlivých programů již od 1. ledna 2014. Programy zaměřené na zaměstnanost mladých lidí, vědu, výzkum a inovace napomohou tomu, aby se Evropa stala na globálním trhu konkurenceschopnější,“ uvedl ministr Linkevičius.
Otevřená Evropa
Pokud jde o program EU v oblasti obchodu, litevské předsednictví dokončilo první tři kola jednání otransatlantickém partnerství v oblasti obchodu a investic a jednání o volném obchodu s Kanadou.
Jednou z významných událostí během litevského předsednictví byl listopadový summit Východního partnerství, který se konal ve Vilniusu. „Díky výraznému zastoupení členských států, vyjádřené solidaritě a upřímným diskusím o budoucnosti vzešlo Východní partnerství ze summitu posíleno,“ zdůraznil ministr Linkevičius.
Mezi další úspěchy rovněž patří:
pokrok v agendě rozšíření, zejména pokud jde o Turecko, Srbsko a Černou Horu
- parafování dohody s Moldavskem a Gruzií o politickém přidružení a hospodářské integraci
- podpis dohody o zjednodušení vízového režimu s Ázerbájdžánem
Dne 1. ledna 2014 předá Litva předsednictví v Radě Řecku.
Tisková konference