Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Andrew Duff: Volební reforma je velkým krokem směrem k spojené evropské demokracii

Andrew Duff


25 poslanců z nadnárodních kandidátek, matematický vzorec pro rozdělení křesel, snadnější možnost volit a být volen v zahraničí. I tak by mohly už v roce 2014 vypadat volby do Evropského parlamentu. V úterý 19. dubna schválil Výbor pro ústavní záležitosti 20 hlasy proti 4 návrh na reformu systému voleb do Evropského parlamentu. Hlasování v plénu je plánováno na červen.

 

Touto zprávou z vlastní iniciativy využívá Evropský parlament poprvé své nové pravomoci, kterou mu přinesla Lisabonská smlouva. Evropský parlament má nyní možnost iniciovat změnu smluv. Zpravodaj Andrew Duff (Velká Británie/ALDE) si myslí, že i když Lisabonská smlouva Parlamentu přidala pravomoci, pro posílení jeho legitimity mezi občany toho příliš neudělala. Duff tvrdí, že radikální změna volebního procesu zvýší volební účast, posune volební kampaně blíže občanům a urychlí vývoj evropských politických stran (stran na celoevropské úrovni). Výbor pro ústavní záležitosti chce také řešit současnou situaci, kdy rozdělení křesel jednotlivým zemím porušuje princip poměrné sestupnosti, který je zakotven ve Smlouvách.

 

Navrhované změny

Kromě 751 poslanců zvolených podle národních kvót by se mělo volit dalších 25 poslanců v jednom volebnímu obvodu tvořeném celým územím Unie. Nadnárodní listiny, sestavované evropskými politickými stranami, se budou skládat z kandidátů z alespoň třetiny členských států a budou zachovávat rovnoměrné zastoupení žen a mužů. Průběh voleb bude řídit nový volební orgán EU. Každý volič tedy bude mít v podstatě dva hlasy. Jedním bude vybírat z národních nebo regionálních kandidátek a druhým z kandidátek celoevropských.

 

Poslanci žádají Radu, aby s nimi jednala o možném matematickém vzorci, podle kterého by se rozdělovalo současných 751 křesel v Evropském parlamentu tak, aby byl Parlament připraven na přijímání nových zemí do EU. Tento vzorec by měl dostát požadavku poměrně sestupného zastoupení jednotlivých členských zemí, které je zakotveno ve Smlouvách.

 

Zpráva navrhuje, aby období voleb bylo přesunuto z června na květen. To by umožnilo včasné řádné ustavení Parlamentu v jeho novém složení předtím, než dojde na volbu nového předsedy Evropské komise. Ta by se podle zprávy měla odehrávat nejlépe v červenci.

 

Evropský parlament dále žádá členské státy a politické strany, aby podporovaly lepší zastoupení žen a příslušníků národnostních menšin na kandidátních listinách na úrovni EU i na národní úrovni.

Zpráva vyzývá Komisi, aby představila nový návrh na revizi směrnice stanovující pravidla pro výkon práva volit a být volen ve volbách do Evropského parlamentu občanů Unie, kteří mají bydliště v jiném než svém domovském členském státě.

Poslanci také už poněkolikáté požadují změny v Protokolu o výsadách a imunitách Evropských společenství z roku 1965 tak, aby jeho nová verze stanovila jednotný a nadnárodní režim pro poslance Evropského parlamentu odpovídající současným standardům.

 

Volby do Evropského parlamentu by měly mít evropský rozměr

V reakci na výsledky hlasování Andrew Duff uvedl, že "poslanci ze všech hlavních politických skupin dosáhli silného konsensu o potřebě reformovat Parlament. Bude-li přijat náš návrh, příští volby do Evropského parlamentu v roce 2014 dostanou opravdový evropský rozměr. Možnost použít svého druhého hlasu pro poslance z nadnárodních kandidátek by měla přitáhnout voliče, kteří došli k závěru, že národní politické strany už nejsou funkčním nástrojem pro efektivní a demokratické udržení evropské integrace."

Zavedení nadnárodních kandidátních listin promění současné politické strany na úrovni EU, které zatím nemají možnost vést volební kampaně za získání voličů nebo křesel, v opravdové organizátory volebních kampaní. Jejich kandidáti budou hledat podporu a získávat členy dokonce i v zemích, kde nemají žádné partnery na národní úrovni. 25 kandidátů na nadnárodních kandidátkách budou pravděpodobně významní evropští politici nebo celebrity mimo politiku, což by mohlo přitáhnout k volební kampani více pozornosti veřejnosti. "Já proti celebritám v politice nic nemám," říká Duff. "Nemám žádný důvod pochybovat, že si politické strany budou své kandidáty vybírat zodpovědně."

 

Ale ...

Nebudou proti návrhu protestovat národní politické strany? "Pokud opravdu chceme úspěšnou post-národní parlamentní demokracii, evropská politika se musí vyvíjet s časem. Zatím národním politikům propojování občanů s EU moc nešlo. Pro ty národní politiky, kteří jsou k Evropskému parlamentu kritičtí, nebude možné odmítat jeho reformu."

 

Nebudou malé země v nevýhodě? "Podle Lisabonské smlouvy poslanci Evropského parlamentu reprezentují občany a strany, ne jednotlivé země. Voliči z velkých i malých zemí budou mít možnost podpořit kandidáty jiných národností - a já si myslím, že to mnoho z nich udělá. To je základ post-národní Evropy."

 

Zdroj: Evropský parlament

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 9.5.2011. Poslední aktualizace: 9.5.2011 10:50
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno