Nová studie EK potvrzuje, že pružná organizace pracovní doby pomáhá zaměstnavatelům i zaměstnancům
Evropské komise zveřejnila 26. října studii, podle které mají jak zaměstnavatelé, tak pracovníci prospěch z pružné organizace pracovní doby. Zpráva skupiny odborníků přichází v čase, kdy se v Bruselu schází ministři odpovědní za rovnost žen a mužů, aby v rámci neformálního zasedání jednali o nové strategii v oblasti rovnosti žen a mužů pro roky 2010-2015.
Zpráva odborníků o „Pružném uspořádání pracovní doby a rovnosti žen a mužů" poskytuje souhrnný přehled současné praxe v 27 členských státech EU a v zemích EHP-ESVO (Island, Norsko, Lichtenštejnsko a Švýcarsko). Zaměřuje se na vnitřní flexibilitu (v rámci podniků a organizací), a to na základě délky pracovní doby (například práce na částečný úvazek) a organizace pracovní doby (například flexibilní uspořádání pracovní doby nebo rozložení pracovní doby a pružný začátek a konec pracovního dne). Hlavní závěry této zprávy jsou: 1. V oblasti pružné pracovní doby stále existují značné rozdíly mezi členskými státy 2. Rostoucí pružnost pracovní doby není vždy prospěšná pro rovnost žen a mužů 3. Současný politický vývoj ukazuje, že pružnost pracovní doby je na programu politických jednání v několika zemích.
Tato zpráva je v pořadí třetí srovnávací zprávou o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem.V roce 2005 byla zveřejněna zpráva o „sladění pracovního a soukromého života" a v roce 2009 zpráva o „poskytování služeb v oblasti péče o děti."
Zpráva:„Pružné uspořádání pracovní doby a rovnost mužů a žen - srovnávací studie 30 evropských zemí" (v AJ, pdf) k dispozici na: http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=418&langId=en&furtherPubs=yes
Celý článek - zde.
Zdroj: Zastoupení EK v ČR |