Ochrana menších dodavatelů potravin před giganty evropského průmysluEU požaduje opatření, které by ochránilo malé potravinářské podniky před nekalými praktikami používanými některými supermarkety a většími výrobci. Velké společnosti mají při vyjednávání s ostatními podniky silnější pozici, které – legitimně – využívají ve svůj prospěch. Jelikož se však síla v potravinářském průmyslu začala výrazně koncentrovat, vzniká nerovnováha, která někdy menší společnosti vystavuje nekalým obchodním praktikám.
ilnější obchodní partneři například:
Pokud je slabší strana na větším subjektu ekonomicky závislá, často ze strachu, že dojde k narušení obchodního vztahu, nehájí své zájmy. Typickým případem je následující situace: Velký nadnárodní výrobce nealko nápojů dodává své výrobky drobnému maloobchodníkovi. Uvede na trh nový výrobek a maloobchodníka žádá, aby výrobek naskladnil. Pokud prodejce kvůli nedostatku místa na regálech odmítne, dodavatel mu pohrozí, že přestane dodávat některé ze svých masově prodávaných výrobků. Pokud se maloobchodník začne bránit tím, že nový výrobek nebyl předmětem roční smlouvy, dodavatel může vztah ukončit.
Podpora malých a středních podniků Některé členské státy již zavedly protiopatření, nikoli však všechny. Od září 2013 vybízí Evropská unie podniky, aby dobrovolně přijaly kodex chování – tzv. Supply Chain Initiative (iniciativa dodavatelského řetězce) – kterou se zavazují k férovému a udržitelnému jednání v rámci obchodních vztahů. EU chce nyní postoupit o krok dále a vytvořit celoevropské zásady a minimální normy pro prosazování práva.
Celou tiskovou zprávu k nekalým obchodním praktikám v potravinářském průmyslu naleznete zde.
Nejčastěji kladené dotazy k tématu (v angličtině) naleznete zde.
Zdroj: Zastoupení EK v ČR, Europa.eu. |