Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Komise chce modernizovat evropské právo obchodních společností a jejich správu a řízení

 

Evropská komise dnes přijala akční plán, který stanoví budoucí iniciativy v oblasti práva obchodních společností a správy a řízení společností.

 

Evropské právo společností a správa a řízení společností by měly zajistit, že společnosti budou konkurenceschopné a udržitelné. Z analýzy Komise a konzultací uskutečněných v posledních dvou letech jasně vyplývá, že lze dosáhnout dalších zlepšení, jestliže se podpoří a usnadní dlouhodobé zapojení akcionářů, zvýší míra transparentnosti mezi společnostmi a jejich akcionáři a zjednoduší přeshraniční operace evropských podniků.

 

Na základě svých úvah a výsledků konzultací určila Komise v oblasti práva obchodních společností a správy a řízení společností několik opatření, které mají zásadní význam při zavádění moderních právních předpisů pro udržitelné a konkurenceschopné společnosti.

„Tento akční plán týkající se práva obchodních společností a správy a řízení společností ukazuje, jakým směrem se ubírat: Akcionáři by měli získat více práv, ale také by se měli plně zhostit své odpovědnosti, aby zajistili, že společnost zůstane v dlouhodobém horizontu konkurenceschopná," uvedl komisař pro vnitřní trh a služby Michel Barnier. „Podniky by také měly být transparentnější, a to v několika ohledech. To přispěje k jejich účinné správě a řízení."

 

Hlavní prvky akčního plánu

1. Zvýšit míru transparentnosti mezi společnostmi a jejich akcionáři, aby se zlepšila správa a řízení společností. Sem se řadí zejména tyto kroky:

  • zvyšování transparentnosti společností, pokud jde o rozmanitost zastoupení ve správních radách a postupy pro řízení rizik,
  • zlepšování zpráv o řízení společností,
  • lepší identifikace akcionářů emitenty,
  • posílení pravidel pro institucionální investory, pokud jde o transparentnost jejich politiky hlasování a angažovanosti.

2. Iniciativy zaměřené na podporu a usnadnění dlouhodobého zapojení akcionářů, jako jsou:

  • větší transparentnost v politice odměňování a individuálních odměn členů správních orgánů, jakož i právo akcionářů hlasovat o politice odměňování a zprávě o odměňování,
  • lepší dohled akcionářů nad transakcemi spřízněných stran, tj. vztahy mezi společností a členy jejích správních orgánů nebo většinovými akcionáři,
  • vytvoření vhodných operativních pravidel pro zmocněné poradce (tj. firmy, které poskytují služby akcionářům, zejména poradenství pro hlasování), především pokud jde o transparentnost a střet zájmů,
  • objasnění koncepce „jednání ve shodě", aby se usnadnila spolupráce akcionářů v otázkách správy a řízení společností,
  • prověření toho, zda lze podpořit vlastnictví zaměstnaneckých akcií.

3. Iniciativy v oblasti práva obchodních společností na podporu evropských podniků, jejich růstu a konkurenceschopnosti:

  • další prověřování možné iniciativy pro přeshraniční přemísťování sídel společností,
  • usnadnění přeshraničních fúzí,
  • jasná pravidla EU pro přeshraniční rozdělení,
  • následná opatření k návrhu statutu evropské soukromé společnosti (IP/08/1003) s cílem posílit přeshraniční příležitosti pro malé a střední podniky,
  • informační kampaň o statutu evropské společnosti / evropské družstevní společnosti,
  • opatření cílená na skupiny společností, tj. uznání koncepce zájmu skupiny a větší transparentnost, pokud jde o strukturu skupin.

Akční plán dále předpokládá sloučení všech významných směrnic v oblasti práva společností do jednoho nástroje. Díky tomu by evropské právo obchodních společností bylo přístupnější a srozumitelnější a snížilo by se riziko budoucích nesrovnalostí.

 

Souvislosti

Strategie Komise „Evropa 2020" (viz IP/10/225) vyzývá ke zlepšení podnikatelského prostředí v Evropě. Evropské právo obchodních společností a pravidla správy a řízení společností pro podniky, investory i zaměstnance se musí přizpůsobit potřebám dnešní společnosti a proměňujícímu se hospodářskému prostředí. Evropské právo společností a správa a řízení společností by měly zajistit, že společnosti budou konkurenceschopné a udržitelné.

 

V souvislosti se zelenou knihou o správě a řízení společností v EU z roku 2011 (IP/11/404) zahájila Komise hlubokou reflexi, jejímž smyslem bylo zhodnotit účinnost stávajících pravidel pro správu a řízení evropských společností. Vedla rovněž veřejné internetové konzultace o budoucnosti evropského práva obchodních společností, v nichž nejrůznější zúčastněné strany poskytly velký počet odpovědí (IP/12/149).

Viz také MEMO/12/972

 

Informace o právu obchodních společností a správě a řízení společností:

http://ec.europa.eu/internal_market/company/index_en.htm

 

 

Kontaktní osoby:

Stefaan De Rynck  (+32 22963421)

Carmel Dunne  (+32 22998894)

Audrey Augier  (+32 22971607)

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 3.1.2013. Poslední aktualizace: 3.1.2013 10:00
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno