Lídři Evropské unie jsou s Řeckem dál ochotni jednat, ale co nejdříveTrpělivost klíčových evropských politiků povážlivě klesá, stále jsou ale ochotni s Řeckem dosáhnout vzájemné dohody a zachránit ho před bankrotem. Tamní vláda v pátek opustila bruselská jednání a následně vyhlásila v zemi referendum na tuto neděli. Ochotu dál vyjednávat přesto vyjádřil šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker, francouzský prezident Francois Hollande i německá kancléřka Angela Merkelová. Zcela přelomové návrhy nebo kompromisy prý ale už Řecku nabídnout nemohou. Přední evropští politici sice ještě mluví vůči Řecku s nadějemi, z jejich slov je ale stále více znát zklamání. "Já jsem velice smutný z toho, co se dělo minulý víkend. Za jedinou noc se společné evropské povědomí snížilo na taktické populistické hry. Po veškerém úsilí, které jsme já sám i mí kolegové vynaložili. Po veškerém úsilí Evropské komise i dalších si připadám poněkud zrazený," řekl Juncker. Podle svých slov prý až dosud učinil vše, co bylo v jeho silách. Návrhy na komplexní reformy a evropskou pomoc prý skrývaly "v zásadě jednoduchou dohodu". Řecku prý už nemůže nic jiného nabídnout, je ale ochoten jednat o udržení eurozóny na současných 19 členech.
Jean-Claude Juncker:"V tomto balíčku nešlo o snižování platů, to nikdy nebylo na stole. Na stole jsme měli návrhy modernizace platů ve veřejném sektoru... Řecká vláda také uznává, že řecký penzijní systém není udržitelný. Je třeba, aby všichni přispívali do penzijního systému podle svých prostředků. My jsme řekli, že vláda může také nahradit opatření, může přijít s alternativami. ... V pátek jsme znovu jednali o všech těchto bodech a snažili jsme se také bavit o výši daní, kde jsme se bavili o hodnotách např. 13 procent místo 20 procent."
Francouzský prezident Francois Hollande po zasedání vlády prohlásil, že by byl rád, kdyby se jednání s Řeckem obnovila, protože k jejich završení chybělo velmi málo. Řekl, že by chtěl, aby Řecko zůstalo v eurozóně, kdyby se ale jeho občané v referendu vyslovili jinak, Francie se "nemá čeho bát" a je stejně jako celá eurozóna připravena na jakýkoli negativní dopad řeckého bankrotu. Hollande také řekl, že rozhodnutí Atén odmítnout dohodu s věřiteli "odsuzuje". "Sama Francie je vždy připravena k pokračování dialogu. Dnes je ještě stále možnost dosáhnout dohody, zítra už to bude záviset na rozhodnutí samotných Řeků. Francie je pro to, aby Řecko zůstalo v eurozóně. Je připravena jednat, ale nemůže to dělat bez společné vůle dosáhnout dohody," řekl novinářům Hollande.
Celý článek k dispozici zde.
Živě můžete jednání s Řeckem sledovat zde.
Zdroj:ct24.cz, EuraActiv.cz
|