Právní základ pro Junckerův investiční balíček je hotový, pro investiční plán je připraveno 315 miliard eurMinulý týden přijala Evropská komise legislativní návrh na zřízení Evropského fondu pro strategické investice (EFSI). To znamená, že Junckerův investiční balíček v hodnotě 315 miliard eur bude možné na tomto právním základě realizovat. Investiční plán pro Evropu má nastartovat růst a zaměstnanost, podpořit má zejména strategické investice, mimo jiné do širokopásmových a energetických sítí, ale i do menších podniků do 3 000 zaměstnanců. Návrh Komise musí nyní schválit Evropský parlament a Rada v tzv. řádném legislativním postupu (spolurozhodování). Návrh Komise řeší vytvoření fondu EFSI, včetně jeho řízení a financování, dále zřízení Evropského centra pro investiční poradenství a správu seznamu evropských investičních projektů.
Evropský fond pro strategické investice (EFSI) Fond EFSI je hlavním nástrojem mobilizace nejméně 315 miliard eur dodatečných investic do reálné ekonomiky v průběhu příštích tří let. Bude použit k financování projektů s vyšší mírou rizika, čímž se maximalizuje dopad veřejných výdajů a uvolní soukromé investice. Fond bude zřízen v rámci Evropské investiční banky, strategického partnera Komise. Na fungování fondu EFSI se mohou podílet členské státy, ale i třetí země, například vnitrostátní podpůrné banky a veřejné agentury vlastněné nebo ovládané členskými státy, soukromoprávní subjekty a subjekty ze zemí mimo EU se souhlasem stávajících přispěvatelů.
Pakt o stabilitě a růstu Ze sdělení Komise z 13. ledna o flexibilitě v rámci současných pravidel paktu jasně vyplývá, že příspěvky členských států do fondu EFSI se nebudou započítávat do fiskální korekce, a to ať už se na daný členský stát vztahuje preventivní, nebo nápravná položka paktu. Cílem je spíše posílit vztah mezi strukturálními reformami, investicemi a fiskální odpovědností na podporu zaměstnanosti a růstu.
Správa fondu EFSI - nově zřízený řídící výbor bude rozhodovat o fondu zejména na základě konsenzu členů (přispěvovatelů). Řídícímu výboru bude odpovídat investiční výbor, který bude posuzovat konkrétní projekty a schvalovat podporu z fondu EFSI nezávisle na jakýchkoliv geografických nebo odvětvových kvótách. Více v tiskové zprávě zde. Kromě toho návrh počítá se zřízením Evropského centra pro investiční poradenství, které by mělo pomáhat s identifikací, přípravou a rozvojem projektů napříč Unií. Díky seznamu evropských investičních projektů pak investoři budou mít více informací o stávajících i připravovaných projektech. Společná pracovní skupina Komise a EIB již vybrala zhruba 2 000 potenciálních projektů v hodnotě 1,3 bilionu eur. Návrh rovněž zřizuje záruční fond EU, který poskytne likvidní rezervu pro rozpočet Unie pro případ ztrát vzniklých z podpory projektů z fondu EFSI.
Další informace na : Zastoupení Evropské komise v ČR
|