Estonsko a euro
Na první pohled se může zdát, že rozšíření eurozóny o další členy je v protikladu se současnou krizovou hospodářskou situaci, nicméně Estonsko se svými hospodářskými výsledky jednoznačně kvalifikovalo, aby mohlo od 1. ledna 2011 vstoupit do klubu zemí používající euro. jediný problém představuje vysoká míra nezaměstnanosti.
Edward Scicluna, sociálně demokratický poslanec z Malty, představil 20. kětna na plenárním zasedání ve Štrasburku podpůrnou zprávu pro estonské členství v euroklubu. "Je velice významné, že taková malá země klepe ne dvěře eurozóny v době, kdy se odehrává nejhorší finanční, hospodářská a sociální krize."
Estonci splnili kritéria
Estonská koruna ("kroon") vykazovala během uplynulých let stabilní směnný kurz, estonská ekonomika se čím dál více integrovala s ostatními zeměmi EU a tak se prostřednictvím dobře promyšlené politiky podařilo Estonsku jako první z pobaltských zemí splnit potřebná kritérie, aby mohli zavést jednotnou evropskou měnu.
Sousedi chválí Estonsko
Lotyšský poslanec Artūrs Krišjānis Kariņš gratuloval svým severním sousedům a uvedl, že estonské zavedení eura bude silným signálem a motivací pro jeho jižní sousedy. Švédský liberál Olle Schmidt estoncům rovněž gratuloval a povzdechl si, že podobné gratulace nemůže vyslovit své vlastní zemi, která doposud zavedení eura odmítá a tvrdošíjně hájí švédskou korunu.
Levice kritizuje tvrdá opatření
Řecký levicový poslanec Nikolaos Chountis (GUE/NGL) kritizoval estonskou vládu, že kroky, které podnikla pro zavedení evropské měny, měly příliš velký dopad na sociální situaci v zemi, které dle jeho slov prohloubili nezaměstnanost a udržují platy na nízké úrovni.
Doporučení z Bruselu
Bývalý estonský ministr financí, sociálně demokratický europoslanec Ivari Padar, uvedl, že Estonsko pečlivě prosazovalo doporučení z Bruselu a udrželo zadlužení státního rozpočtu pod kontrolou, čímž nastavilo podmínky pro vstup do eurozóny.
Zdroj: Evropský parlament
|