Nový program Komise podpoří evropské bezpečnostní odvětví, růst a pracovní místa
Zajištění bezpečnosti je jednou z hlavních starostí každé společnosti. Při přírodních pohromách a teroristických útocích v nedávných letech se ukázalo, že je třeba se lépe připravit na krizové situace. Evropská komise proto navrhla akční program na podporu evropského bezpečnostního odvětví. Tento program by měl tomuto odvětví, které patří mezi sektory s nejvyšším potenciálem pro růst a zaměstnanost v EU, umožnit, aby se udrželo v Evropě a nadále vyrábělo vysoce kvalitní bezpečnostní produkty.
Odhadovaná tržní hodnota bezpečnostního trhu EU se pohybuje v rozmezí 26 miliard až 36,5 miliardy eur a počet zaměstnaných osob je přibližně 180 000. Lze jej rozčlenit zhruba do těchto sektorů: bezpečnost letectví, bezpečnost námořní dopravy, ochrana hranic, ochrana kritické infrastruktury, protiteroristické zpravodajství (včetně kybernetické bezpečnosti a zabezpečení komunikací), ochrana fyzické bezpečnosti, krizové řízení a ochranné oděvy.
Evropské společnosti stále patří mezi světovou špičku ve většině tržních segmentů odvětví bezpečnosti. Je zcela zásadní udržet příznivé podmínky na vnitřním trhu a rozvíjet technologické přednosti evropských výrobců, a stejně tak posilovat pozici bezpečnostního odvětví EU na rozvíjejících se trzích ve světě. Zvláštní důraz by se měl klást na podporu malých a středních podniků při jejich snaze o vstup na zahraniční trhy ve třetích zemích.
Konkrétně Komise navrhuje tato opatření k vytvoření skutečného vnitřního trhu v oblasti bezpečnosti:
- Prvořadé bude odstranit roztříštěnost bezpečnostního trhu EU, a to harmonizací norem a certifikačních postupů pro bezpečnostní technologie. Evropské normalizační organizace budou požádány o vypracování konkrétních a podrobných plánů přípravy norem pro příští generace technologií. Aby se dosáhlo vzájemné uznatelnosti certifikačních systémů, hodlá Komise předložit dva legislativní návrhy, jeden na vytvoření jednotného certifikačního systému platného v celé EU pro letištní detekční zařízení a druhý na vytvoření jednotného certifikačního systému pro poplachové systémy, rovněž s platností v celé EU. - Důraz by se měl klást na lepší využívání synergií mezi bezpečnostním výzkumem pro civilní a obranné účely. Komise hodlá vydat ve spolupráci s Evropskou obrannou agenturou evropským normalizačním organizacím mandáty k vypracování „hybridních norem". - K lepšímu propojení výzkumu a trhu, zejména při zadávání veřejných zakázek v Evropě a v mezinárodním měřítku, bude Komise využívat nové režimy financování, s nimiž se počítá v Horizontu 2020, tj. například zadávání veřejných zakázek v předobchodní fázi, aby bylo možné testovat a ověřovat výsledky vzešlé z projektů bezpečnostního výzkumu v EU. Takový přístup by měl od samotného začátku výzkumných projektů propojit odvětví s orgány veřejné správy a s konečnými uživateli. Nejslibnějšími oblastmi jsou ochrana hranic a bezpečnost letectví. - Komise bude také nabádat členské státy, aby v souladu s příslušnými právními předpisy EU pro zadávání veřejných zakázek i na své úrovni vyvíjely obdobné iniciativy. - Komise zavede posuzování společenského dopadu nových bezpečnostních technologií ve výzkumném stadiu. Komise navíc vydá evropským normalizačním organizacím mandát, aby vytvořily normu pro začlenění problematiky ochrany soukromí od návrhu až po jednotlivé fáze výrobního procesu. - Rozsáhlá studie provede analýzu právních a hospodářských důsledků omezení odpovědnosti vůči třetím stranám.
Specializovaná odborná skupina zřízená Komisí se bude scházet nejméně jednou ročně, aby sledovala provádění navržených politických opatření, a budou v ní zastoupeni všichni relevantní aktéři z oblasti bezpečnosti.
Celou zprávu naleznete zde.
Zdroj: Zastoupení Evropské komise v ČR
|