Do předsednického křesla Rady EU usedá na příští půlrok ŘeckoPrvního ledna přebralo od Litvy předsednické otěže Řecko. „Černá ovce“ evropské osmadvacítky chce snížit náklady na vedení předsednictví a zaměřit se především na růst a zaměstnanost. Příští půlrok toho však čeká EU mnohem víc – kromě jiného například evropské volby, jednání o klimaticko-energetických cílech či bankovní unie.
Dlouhodobé ekonomické problémy Řecka u mnohých vyvolávají otázku, zda bude tato země schopná zvládnout finanční zátěž předsednictví. Athény získaly v letech 2010 a 2012 přislíbenou pomoc prostřednictvím takzvaných „záchranných balíčků“ ve výši 246 miliard eur. Mluví se navíc o tom, že by tato částka nemusela být konečná. Athény proto plánují, že by rozpočet na aktivity předsednictví neměl překročit 50 milionů eur. „Budeme mít spartánský rozpočet, ale athénské myšlenky,“ uvedl nedávno v Bruselu řecký velvyslanec při EU Theodoros Sotiropulos. Například Česko vynaložilo v roce 2009 na své předsednictví více než dvojnásobnou částku. Podle politologa Petra Kanioka by se ekonomické problémy země neměly nijak podstatně do průběhu předsednictví promítnout. „Možná bude méně doprovodných a kulturních akcí a méně akcí na území Řecka,“ uvedl pro EurActiv. Řecko chce navíc podle informací tamější administrativy na rozdíl od předchozích předsednictví výrazně zeštíhlit úřednický aparát potřebný k předsednictví.
Diplomaté – věrni své profesi – mimo záznam jen diplomaticky podotýkají, že příští předsednictví bude "nepochybně jiné", než kdyby unii vedli Němci či zástupci některé skandinávské země. I tak ale přiznávají Řecku slušnou šanci se předsednické role zhostit se ctí (od roku 1981, kdy Řecko vstoupilo do Evropských společenství, ji zastává už popáté). Uznání si zatím vysloužilo třeba za logo předsednictví s bílou stylizovanou plachetnicí.
Zdroj: EurActiv.cz, Česká televize
Oficiální webové stránky řeckého předsednictví a více informací naleznete zde.
|