Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

250 projektů energetické infrastruktury za 5,85 mld eur

 

Moderní infrastruktura s náležitým propojením a spolehlivými sítěmi má zásadní význam pro integrovaný trh s energií, na němž spotřebitelé obdrží za své peníze co nejkvalitnější služby. Evropská komise dnes schválila seznam zhruba 250 klíčových projektů z oblasti energetické infrastruktury. Na tyto „projekty společného zájmu“ se budou vztahovat urychlené postupy udělování licencí a lepší regulační podmínky a bude možné využít i přístup k finanční podpoře z nástroje pro propojení Evropy, v němž je na období 2014–2020 na transevropské energetické infrastruktury přidělen rozpočet ve výši 5,85 miliardy EUR. To přispěje k rychlejšímu provádění uvedených projektů a zvýší jejich atraktivitu pro investory. Po realizaci projektů by příslušné členské státy měly snáze pokročit v integraci trhů s energiemi a diverzifikovat své energetické zdroje. Projekty přispějí i k ukončení energetické izolace některých členských států. Měly by též rostoucí měrou umožnit přísun energie z obnovitelných zdrojů do sítě, a tedy i přispívat ke snižování emisí CO2.

 

Komisař pro energetiku Günther Oettinger k tomu uvedl: „Musíme zajistit, aby naše omezené prostředky byly používány rozumným způsobem a peníze z EU šly tam, kde dokáží přinést evropským spotřebitelům největší prospěch. Rovněž doufáme, že díky tomuto seznamu projektů v oblasti energetické infrastruktury a souvisejícím přínosům přilákáme více investorů.“

 

Seznam obsahuje na 140 projektů v oblasti přenosu a skladování elektřiny, přibližně 100 projektů v oblasti přepravy a skladování plynu i zkapalněného zemního plynu a několik projektů z oblasti ropy a inteligentních sítí. Na projekty se bude vztahovat řada výhod:

  • zrychlené postupy plánování a udělování povolení (závazná lhůta v délce tří a půl let),
  • jako kontaktní místo pro postupy udělování povolení bude fungovat jediný příslušný vnitrostátní orgán,
  • nižší správní náklady pro navrhovatele projektů i orgány díky větší racionalizaci postupu pro posuzování vlivů na životní prostředí za dodržování požadavků práva Unie,
  • větší transparentnost a větší účast veřejnosti,
  • větší viditelnost a přitažlivost pro investory díky posílení regulačního rámce, kdy náklady ponesou ty země, které mají z dokončeného projektu největší prospěch,
  • možnost získat finanční podporu v rámci nástroje pro propojení Evropy. Tento aspekt bude mít zásadní vliv na zajištění nezbytného financování ze soukromých a veřejných zdrojů, přičemž finanční prostředky by mohly být k dispozici již v roce 2014.

Pro zařazení na seznam musely projekty splnit několik podmínek: přinášet významný prospěch alespoň dvěma členským státům, přispívat k integraci trhu i větší hospodářské soutěži, zlepšovat zabezpečení dodávek energie a vést ke snížení emisí CO2.

Komise bude pozorně sledovat udělování příslušných povolení i jednotlivé projekty. Seznam projektů společného zájmu bude každé dva roky aktualizován, aby do něj byly začleněny nově potřebné projekty a odstraněny z něj projekty zastaralé.

 

Souvislosti

 

Enormní potřeba investic do energetické infrastruktury byla jedním z důvodů, proč bylo v roce 2011 navrženo nařízení o hlavních směrech pro transevropskou energetickou infrastrukturu (pokyny TEN-E). Pokyny TEN-E poskytují strategický rámec vize Evropské unie pro oblast dlouhodobé energetické infrastruktury a zavádějí pojem projekty společného zájmu. Určují devět prioritních koridorů strategické infrastruktury v oblasti elektřiny, plynu a ropy a tři prioritní oblasti infrastruktury pro celou EU v oblasti elektrických dálnic, inteligentních sítí a sítí pro přepravu oxidu uhličitého.

 

Schválení konečného seznamu Komisí je výsledkem důkladného postupu pro určení a hodnocení projektů. Navrhované projekty hodnotilo dvanáct regionálních pracovních skupin ad hoc, přičemž každá z těchto skupin se zaměřila na jednu strategickou prioritní oblast nebo koridor, a z této činnosti vzešel do července 2013 regionální seznam projektů společného zájmu. Pracovní skupiny rovněž vedly konzultace s veřejností a zúčastněnými stranami, včetně nevládních organizací působících v oblasti životního prostředí, a věnovaly se hlavním problémovým místům v infrastruktuře a návrhu seznamu možných projektů společného zájmu. Do přípravy konečného seznamu se jako členové regionálních skupin zapojili zástupci členských států, Evropské sítě provozovatelů elektroenergetických přenosových soustav (ETSO-E) a Evropské sítě provozovatelů přepravních soustav zemního plynu (ENTSO-G), vnitrostátní provozovatelé přenosových a přepravních soustav a navrhovatelé projektů, vnitrostátní regulační orgány a Agentura pro spolupráci energetických regulačních orgánů (ACER).

 

Další informace

 

Úplný seznam projektů společného zájmu podle zemí:

http://ec.europa.eu/energy/infrastructure/pci/doc/2013_pci_projects_country.pdf 

Zpráva o projektech společného zájmu MEMO/13/880

 

Kontaktní osoby:

Nicole Bockstaller  (+32 22952589)

Marlene Holzner  (+32 22960196)

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 29.10.2013. Poslední aktualizace: 29.10.2013 12:36
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno