Island stáhl přihlášku do EU, nadále ale zůstává členem unijního trhu a SchengenuIsland už nadále nestojí o členství v Evropské unii. Stažení žádosti o vstup do EU včera oznámil islandský ministr zahraničí Gunnar Bragi Sveinsson.
„Zájmů Islandu dosáhneme lépe, když budeme stát mimo Evropskou unii,“ napsal ministr zahraničí současné středopravé euroskeptické vlády na své webové stránky.
Žádost podala islandská vláda v roce 2009 v důsledku finanční krize. Bývalý kabinet sociální demokracie v členství viděla naději na stabilizování hospodářské situace ostrova. V roce 2013 se však do čela státu dostalo současné středopravé vedení Pokrokové strany a Strany nezávislosti, které okamžitě vyjednávací proces s Evropskou unií pozastavilo a rozpustilo i vyjednávací tým.
Od nástupu nové vlády se diskuse vedly pouze o tom, zda ponechat tento proces „pozastavený“, nebo zda přihlášku zcela stáhnout. Současně se řešila možnost referenda o tom, zda by Island ve vyjednávání měl vůbec pokračovat. Referendum požadovali hlavně samotní občané, kteří kvůli tomu loni uspořádali i demonstrace v centru Rejkjavíku. Podle posledních průzkumů veřejného mínění však zájem o členství v EU začal náhle upadat.
„Co se týče postojů veřejnosti, většina je proti vstupu do EU, zároveň však velká část obyvatel souhlasí s pokračováním ve vyjednávání,“ řekl EurActivu Vít Beneš z Ústavu mezinárodních vztahů. Proti stažení žádosti okamžitě vystoupila opoziční sociální demokracie, která si stěžuje hlavně na to, že současná vláda rozhodla bez souhlasu většiny v parlamentu.
Stažení islandské žádosti na Evropskou unii a její politiku rozšiřování mít nebude, stejně tak neohrozí vzájemné vztahy mezi EU a Islandem, tvrdí Beneš. „S ohledem na svoji velikost Island není pro EU důležitým ekonomickým partnerem, jeho vstup do Evropské unie by tedy měl spíš symbolický, ale také strategický význam,“ řekl EurActivu.
Jednu z komplikací ve vyjednávání mezi Islandem a Evropskou unií dlouhá léta představovala politika rybolovu, který je pro ekonomiku Islandu životně důležitým zdrojem příjmů. Evropská unie totiž v minulosti zavedla přísné kvóty na lov ryb, které se ale Islandu jako nečlenské země EU netýkají, proto stále loví ve velkém. Na to si však poukazují přímořské členské státy EU, jejichž rybáři si stěžují na to, že nemohou cenám ryb z Islandu na evropském trhu konkurovat.
Zdroj: EurActiv.cz
|