Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Společný evropský azylový systém: lepší ochrana a větší solidarita pro osoby usilující o mezinárodní ochranu

Migrace v Evropě - ilustrační foto

Komise usiluje o dokončení společného azylového systému do roku 2012. Pozměněné návrhy směrnice o podmínkách přijímání a směrnice o azylových řízeních zajistí rychlejší, spravedlivější a účinnější pravidla ve prospěch členských států i osob usilujících o mezinárodní ochranu. Přihlížejí ke zkušenostem nabytým v průběhu několika let jednání v Radě ministrů a v Evropském parlamentu a také v konzultacích se sdruženími pro uprchlíky a Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Nyní je třeba pokročit ve zbývajících otázkách „azylového legislativního balíčku".

 

„Konsolidace skutečné společné politiky v oblasti přistěhovalectví a azylu je jednou z mých hlavních priorit. uvedla komisařka pro vnitřní věci Cecilia Malmströmová. „V současné době se úroveň zacházení s žadateli o azyl i záruky, jež jsou jim poskytovány, velice různí a šance na získání ochrany se radikálně liší v závislosti na tom, který členský stát žádost o azyl posuzuje. To se musí změnit. Potřebujeme účinné a spravedlivé azylové řízení a odpovídající a srovnatelné podmínky pro přijímání žadatelů o azyl v celé EU. Zároveň by měly být normy, na nichž se na evropské úrovni dohodneme, jednoduché, jasné a hospodárné. Evropská unie musí dostát svým hodnotám a poskytovat ochranu těm, kdo přicházejí, aby našli útočiště před stíháním a konflikty. Proto musíme dodržet náš závazek a do roku 2012 vytvořit společný evropský azylový systém. Dnešní návrhy přinášejí vysokou úroveň ochrany pro osoby, které ji skutečně potřebují, a pomohou snížit nadměrnou zátěž pro vnitrostátní orgány. Přispějí také k prohloubení důvěry mezi členskými státy."

 

Cílem současných iniciativ je vypracovat účinné a spravedlivé postupy a zajistit odpovídající a srovnatelné podmínky pro přijímání uprchlíků v celé EU.

 

Cílem změn, které byly učiněny ve směrnici o azylových řízeních, je zjednodušit a objasnit pravidla s cílem

- zjednodušit provádění pro členské státy, a to zejména tehdy, pokud vyřizují velký počet žádostí o azyl zároveň. Pravidla byla přezkoumána z hlediska přístupu k azylovému řízení, vedení osobních pohovorů a maximálního trvání azylových řízení (jedním z hlavních cílů návrhu je časový limit v délce šesti měsíců pro řízení prvního stupně).

 

- lépe řešit potenciální zneužívání. Nová pravidla stanoví, že členské státy smějí zrychlit řízení a zkoumat na hranicích žádosti, které jsou jasně nepřesvědčivé nebo které byly podány osobami představujícími nebezpečí pro bezpečnost státu nebo mohou ohrozit veřejný pořádek.

 

- zvýšit kvalitu rozhodování na prvním stupni, a to prostřednictvím praktičtějších opatření, jež žadateli pomohou porozumět řízení, nebo zajištěním náležitého proškolení pracovníků, které zkoumají žádosti a rozhodují o nich.

 

- zaručit přístup k ochraně. Objasnění se týkají počátečních kroků, které v azylovém řízení mají činit pohraniční stráže, policie a další orgány, které jako první přijdou do styku s osobami usilujícími o ochranu.

 

- vyřešit opakované žádosti. Upravený návrh objasňuje pravidla ohledně možnosti žadatelů požádat o azyl opakovaně, pokud se jejich okolnosti změní, a zabránit potenciálnímu zneužívání systému.

 

- posílit soudržnost s dalšími nástroji acquis EU v oblasti azylu, jako je Evropský podpůrný úřad pro otázky azylu. V ustanoveních týkajících se školení a přístupu k azylovému řízení je vytyčena konkrétnější úloha tohoto úřadu.

 

Úpravy návrhu směrnice o podmínkách přijímání zvyšují jasnost a flexibilitu s cílem

 

- usnadnit členským státům provádění. Větší flexibilita při provádění opatření přispěje ke snížení finančních nákladů a administrativní zátěže.

 

- zajistit jasná pravidla, která by přesně vymezovala možnost zadržet žadatele o azyl. Přepracovaný návrh zachovává vysoké normy zacházení v souvislosti se zadržením; omezení práva na volný pohyb by mělo být použito pouze na základě jasných, jednotných a jednoznačných důvodů a pouze tehdy, je-li to nezbytné a přiměřené.

 

- zaručit důstojné životní podmínky prostřednictvím vnitrostátních opatření pro zjištění zvláštních potřeb zranitelných osob, jako jsou nezletilí a oběti týrání, a poskytnout žadatelům o azyl náležitou míru materiální podpory.

 

- zvýšit soběstačnost žadatelů o azyl. Cílem je usnadnit přístup žadatelů o azyl k zaměstnání a zároveň dát členským státům prostor v době, kdy jsou žádosti posuzovány na prvním stupni nebo pokud jsou vystaveny velkému počtu současných žádostí o azyl.


Souvislosti

Komise poprvé učinila návrhy na změny směrnice o podmínkách přijímání v prosinci 2008 (IP/08/1875) a směrnice o azylových řízeních v říjnu 2009 (IP/09/1552). Současné upravené návrhy přihlížejí k pokroku, jehož bylo dosaženo v jednání mezi Evropským parlamentem a Radou a také v konzultacích s dalšími aktéry (jako je UNHCR).


Další postup

Oba návrhy budou nyní předloženy na devátém červnovém zasedání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci a dále budou projednávány pod polským předsednictvím. Aby z nich byly předpisy, potřebují podporu Evropského parlamentu a kvalifikované většiny členských států.


Další informace

Internetové stránky komisařky pro vnitřní věci Cecilie Malmströmové:

http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/malmstrom/welcome/default_en.htm

 

Internetové stránky generálního ředitelství pro vnitřní věci:

http://ec.europa.eu/dgs/home-affairs/index_en.htm

 

Kontaktní osoby:

 

Marcin Grabiec (+32 2 298 10 45)

Tove Ernst (+32 2 298 67 64)

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 13.6.2011. Poslední aktualizace: 13.6.2011 11:19
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno