Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Návrh Evropské komise na zjednodušení cesty pro zisk práce v zahraničí

Některé evropské státy v současnosti trápí vysoká nezaměstnanost. Evropská komise před víkendem přišla s novým návrhem, jak se s ní vypořádat. Chce, aby byl pracovníkům usnadněn volný pohyb po EU. Ten sice formálně existuje, v praxi ale stále naráží na překážky. Británie, Německo, Rakousko a Nizozemsko naopak usilují o přísnější pravidla volného pohybu.

Boj s nezaměstnaností, především pak s nezaměstnaností mladých lidí, patří k palčivým problémům EU. Některé země přitom čelí vyššímu počtu lidí bez práce než ostatní. Podle Evropské komise by tedy mohlo pomoct, pokud by lidé častěji odcházeli za prací do zahraničí.

„Volný pohyb pracovníků je klíčovým prvkem jednotného trhu EU. V některých členských státech je v tuto chvíli nezaměstnanost vyšší než v jiných. O to důležitější je usnadnit těm, kdo chtějí pracovat v jiné zemi EU, aby tak učinili," uvedl László Andor, komisař pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování.

Cílem nového návrhu Evropské komise je proto pomoct lidem překonat překážky, které jim brání pracovat v jiné zemi EU. Podle Komise jde hlavně o neinformovanost o pravidlech či jejich nepochopení. Nově příchozí pracovníci prý také často nevědí, kam se v hostitelské zemi obracet s problémy, jako je diskriminace na pracovním trhu.

Komise tedy mimo jiné navrhuje, aby byla ve všech členských státech vytvořena kontaktní místa a aby byly pracovníkům i zaměstnavatelům obecně poskytovány lepší informace. Opatření musí schválit Rada EU a Evropský parlament.

 

Zneužívání sociálních výhod

Paradoxně jen několik dnů před zveřejněním návrhu obdrželi představitelé Evropské komise společný dopis od čtyř členských států EU (Velké Británie, Německa, Nizozemska a Rakouska), ve kterém si stěžují na tzv. turismus za sociálními dávkami. Některá města v těchto zemích jsou prý pod vážným tlakem imigrantů z jiných členských států, kteří těží ze sociálních výhod, aniž by splňovali patřičné podmínky. V dopise proto zmíněné státy požadují, aby bylo téma zařazeno na červnové jednání Rady EU pro spravedlnost a vnitřní věci.

 

Zdroj: Euractiv.cz

 

Více informací naleznete zde.

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 2.5.2013. Poslední aktualizace: 2.5.2013 10:52
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno