Jean-Claude Juncker byl zvolen novým předsedou Evropské komise
Evropský parlament 15. července 2014 zvolil nového předsedu Evropské komise - stal se jím Jean-Claude Juncker z Lucemburska. Novinkou je, že Evropský parlament poprvé zvolil - a nikoli pouze schválil - předsedu Evropské komise, v souladu s pravidly obsažené v Lisabonské smlouvě. Pro jeho zvolení do funkce hlasovalo 422 poslanců Evropského parlamentu, minimální počet hlasů potřebných pro zvolení byl 376. Úkolem J.C. Junckera v nejbližší době bude sestavení nové Komise, která by se měla ujmout funkce k 1. listopadu 2014.
Obecně za hlavní úkol ve své pozici považuje Juncker vybudovat v Evropě po odeznění krize nové mosty, obnovit důvěru evropských občanů, soustředit politiku na hlavní problémy, jimž čelí naše ekonomika a společnost, a posílit demokratickou legitimitu na bázi metody Společenství. Mezi prioritami pro obnovu EU pak zdůrazňuje agendu pro zaměstnanost, růst, spravedlnost a demokratickou změnu - tedy oblasti, kde je dle něj EU schopna přinést skutečný posun. "Přeji si takovou Evropskou unii, která je větší a ambicióznější ve významných záležitostech, a naopak menší a skromnější u témat méně významných", dodává.
Více k Junckerově vizi pro novou Komisi se můžete dočíst zde.
Kdo je Juncker?
Juncker je ve svých 59 letech matadorem evropské politiky. Někdy bývá označován jako legenda Evropské unie. Zvolení do čela Evropské komise je vyvrcholením jeho dlouholeté politické kariéry, během které vystřídal řadu funkcí. Svou kariéru spojil především s eurem a stal se velkým zastáncem evropské integrace, čímž se nevyhnul řadě kontroverzí.
Junckerův život je plně svázán s eurem. Na počátku své politické kariéry pracoval pro bývalého lucemburského premiéra Pierra Wernera, který přišel s plánem na měnovou unii. Tento projekt byl později přepracován Jaquesem Delorsem na plán zavedení eura. Jako ministr financí byl jedním z architektů Maastrichtské smlouvy, zejména ustanovení o hospodářské a měnové unii. Mezi lety 1989 a 1995 byl Juncker guvernérem Světové banky, poté se stal guvernérem Mezinárodního měnového fondu a Evropské banky pro obnovu a rozvoj. V letech 2005-2013 působil na pozici předsedy Euroskupiny.
V letech 2005-2013 působil na pozici předsedy Euroskupiny. Taktéž se netají svou láskou ke kvalitnímu koňaku a vínu a denní dávce 40 cigaret značky Marlboro.
O Junckerovi coby federalistovy, lucemburském politikovi či nekompromisním vyjednavači se můžete více dočíst zde.
Zdroj: Evropské hodnoty - blog.ihned.cz, Zastoupení EK v ČR, ec.europa.eu
|