Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Poslanci schválili rozšíření činnosti EBRD do Středomoří

EBRD logo

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) byla založena po pádu berlínské zdi. Jejím úkolem bylo napomáhat přechodu zemí bývalého sovětského bloku k tržnímu hospodářství. 13. června poslanci schválili požadavek na rozšíření činnosti banky do oblasti jižního a východního Středomoří, jako reakci na velké politické změny, kterými region prochází. Parlamentní zpravodaj, kterým je nezařazený bulharský poslanec Slavi Binev, nám vysvětlil podrobnosti.

 

Jaká je podobnost mezi bývalým sovětským blokem a současnou situací v oblasti Středomoří?

 

Je tu mnoho podobností. Tak jako se musí dnes transformovat středomořské země, musely v 90. letech přejít z autoritářských režimů na tržně orientovaná hospodářství i země východní Evropy.

 

Jsou tu ale i významné rozdíly. Středomořské země se neliší jen od zemí východní Evropy, liší se i jedna od druhé, z kulturního hlediska, i co se týče politického vývoje a dodržování občanských svobod.

 

Evropská banka pro obnovu a rozvoj by měla zaujmout ke každé zemi individuální přístup, rozvíjet politiky zaměřené na odstraňování špatných postupů a stavět na těch pozitivních věcech, kterých už daná země dosáhla.

 

V Bulharsku se nám to vůbec nepovedlo. Podniky stále nemohou fungovat bez vládní ochrany. A to přesně se EBRD pokusí v jižním a východním Středomoří změnit.

 

Ovlivní práci EBRD přetrvávající politická rizika?

 

Rizika tu samozřejmě jsou. Proto EBRD hodnotí u každé země právní předpisy, úroveň korupce, riziko politických změn a nestability. Je činná přímo na místě, spolupracuje s mezinárodními organizacemi i místními aktivisty a organizacemi.

 

Úkolem EBRD je podporovat demokratický přechod a tržní hospodářství. Odnože totalitních režimů se tak nedostanou k žádným evropským penězům.

 

Ve zprávě požadujete, aby EBRD přispívala k budování sociálně inkluzivních ekonomik, které efektivně využívají energie. Je to nový vývoj?

 

Zpráva podporuje rozšíření operací banky do středomořského regionu. Někteří moji kolegové namítají, že na to není kvůli krizi ta správná chvíle. Podle mého názoru ale pokud chcete mít právo kritizovat, co se v děje v nějaké zemi nebo oblasti, máte také povinnost se do tamního dění zapojit.

 

V tuto chvíli je pro tyhle země nejdůležitější, aby se vydaly správnou cestou rozvoje. Bylo by nepřirozené, abychom je omezovali ve využívání jejich přírodních zdrojů. Někteří mí kolegové v Hospodářském výboru přesto vyslovili obavy, že otevření se středomořských ekonomik by nemělo být spojené se vstupem průmyslových ropných gigantů do regionu.

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 25.6.2012. Poslední aktualizace: 25.6.2012 13:03
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno