Nový začátek pro uprchlíky
Návrh programu na celoevropskou koordinaci přesídlování uprchlíků.
Miliony lidí ve světě opouštějí své domovy z důvodu války či strachu z pronásledování. Většina z nich se snaží najít azyl v sousedních rozvojových zemích. Například v Pákistánu a Sýrii žije dohromady okolo 3 milionů uprchlíků.
Podle agentury pro uprchlíky OSN je třeba přesídlit 747 000 uprchlíků. Avšak v roce 2008 našlo nový domov méně než 66 000 uprchlíků a pouze 4 378 z nich bylo přesídleno do EU. To je o dost méně než v jiných částech rozvinutého světa (např. v USA, Kanadě a Austrálii).
Tento návrh se snaží o to, aby se EU přesídlování více věnovala, a snížila tak počet uprchlíků, kteří riskují své životy ve snaze dosáhnout břehů Evropy nelegálně.
V současně době přesídluje uprchlíky ze zemí mimo EU pravidelně pouze 10 členských států. Obvykle tuto činnost nekonzultují ani vzájemně nekoordinují. Podle plánu by mělo dojít k vytvoření dobrovolného programu, který by posílil politickou i praktickou spolupráci.
Program by měl přijímání uprchlíků zemím usnadnit a finančně zefektivnit a také zvýšit humanitární a politický dopad přesidlování v jednotlivých zemích. V rámci programu by země na každého přesídleného uprchlíka dostaly 4 000 eur.
Také by byla ustavena expertní skupina, která by určovala skupiny uprchlíků, jež by měly dostat přednost, jako jsou například iráčtí uprchlíci v Sýrii a Jordánsku či súdánští uprchlíci v Čadu. Nový evropský podpůrný úřad pro otázky azylu by zemím pomáhal s prováděním společných činností, jako je třeba výběr a zjišťování okolností uprchlíků.
Návrh se týká pouze uprchlíků ze zemí mimo EU. Státy by si ponechaly právo rozhodovat o tom, které uprchlíky přijmou a kolik.
Celý článek, návrh programu a odkazy na azylovou politiku EU naleznete zde.
|