Důslednější recyklací k bezodpadovému hospodářství v EUKomise přijala návrhy, jak Evropu nasměrovat na cestu k tzv. oběhovému hospodářství a zvýšit recyklaci v členských státech. Dosažení nových cílů v oblasti odpadů by vytvořilo 580 000 nových pracovních míst ve srovnání se současným stavem, a současně zvýšilo konkurenceschopnost Evropy a snížilo poptávku po nákladných a vzácných zdrojích. Návrhy rovněž znamenají snížení dopadů na životní prostředí a snížení emisí skleníkových plynů. Podle těchto plánů mají Evropané do roku 2030 recyklovat 70 % komunálního odpadu a 80 % obalového odpadu; od roku 2025 má být ukládání recyklovatelného odpadu na skládky zakázáno. Zahrnut je rovněž cíl pro snížení množství odpadků v mořích, spolu s cíli pro omezení plýtvání potravinami.
Přezkum vedoucí k navýšení cílů v oblasti odpadů má souvislost s ambiciózní iniciativou přechodu z lineárního k více cyklickému hospodářství. Místo těžby surovin a jejich jednorázového využití s následným vyhozením je nová vize zaměřena na odlišný ekonomický model. Novým standardem oběhového hospodářství je opětovné využití, oprava a recyklace. Odpady se stávají minulostí. Uchováváním materiálů v produktivním využití po delší dobu díky jejich opětovnému použití a díky vyšší efektivitě by se také zvýšila konkurenceschopnost EU v celosvětovém měřítku. Tento přístup je představen ve sdělení Komise, v němž se vysvětluje, jak se díky inovacím na trzích s recyklovanými materiály, novým obchodním modelům, ekodesignu a průmyslové symbióze můžeme posunout směrem k ekonomice a společnosti produkující nulový objem odpadů.
Pro obyvatele Evropy bude nový styl hospodaření znamenat čistší a zdravější životní prostředí a trvalejší výrobky. Podnikům se sníží náklady odhadem o 8 % ročního obratu. Tyto návrhy jsou předkládány spolu s dalšími iniciativami Unie na podporu příležitostí růstu a zaměstnanosti, které v sobě skýtá ekologizace hospodářství, a iniciativami na budování environmentálně šetrnějších staveb. Komise se zároveň hodlá maximálně zaměřit na zelené pracovní příležitosti v rámci tzv. zelené ekonomiky. Tato místa zahrnují práci s informacemi, technologiemi či materiály, které pomáhají životnímu prostředí, patří mezi nejrychleji rostoucí v Evropě.
Celou tiskovou zprávu Evropské komise a doplňující informace naleznete zde.
Zdroj: tisková zpráva EK, Evropská komise |