Kdy Británie z EU odejde je stále nejisté, důsledky ale tuzemští podnikatelé pociťují již teď
Přestože Evropská komise předpokládá, že Británie odejde z EU podle plánu 29. března. Předseda Evropské rady Donald Tusk, označil odklad brexitu za rozumný. Pokud britský parlament neschválí příslušnou dohodu, je tak možné, že se datum Brexitu ještě odsune.
Na tuzemský trh má ale odchod Británie vliv již nyní. Pokles objednávek nebo tržeb vyvolaných situací kolem odchodu Velké Británie z EU pocítilo na 28 procent společností. Nepřímý vliv například v podobě dalších administrativních nákladů nebo úprav smluvních podmínek evidovaly čtyři z deseti firem. Vyplývá to z průzkumu Bibby Financial Services a Britské obchodní komory mezi českými firmami obchodujícími s Británií.
Velká Británie patří mezi klíčové obchodní partnery ČR. V roce 2017 byla pátým největším odbytištěm českého zboží a desátým největším vývozcem na český trh. Jak ale uvedl Euroskop nedostatek informací spojených s brexitem pociťují téměř dvě třetiny českých firem a některé dokonce připouštějí, že kvůli němu přestanou s Británií obchodovat.
Pouze 37 procent českých firem podle průzkumu hledá nové trhy a jen čtvrtina z nich se obává horší platební schopnosti britských obchodních partnerů. "Podnikatelskému prostředí by velmi prospělo brzké vyjasnění podmínek brexitu, jinak hrozí další pokles obchodních aktivit," upozornil výkonný ředitel Bibby Financial Services Michal Gabriel.
České firmy podle informací podnikatelských svazů a agentury CzechTrade od začátku roku ve Velké Británii méně investují. Velcí exportéři se také předzásobují či stahují některé své agendy z ostrovů do kontinentální Evropy. Dovoz z Británie se v posledních měsících propadá. V prosinci klesl již o 35 procent meziročně, za celý rok pak o 16,4 procenta. Český export na ostrovy se loni snížil na úroveň roku 2015, když klesl o 2,5 procenta, uvádí Český statistický úřad.
Zdroj. Euroskop