Nedostatek kvalifikovaných pracovníků v EU by měla vyřešit jejich mobilita
Podle nedávné společné zprávy Evropské komise a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj má zlepšení mobility pracovních sil (ochota a schopnost pracovníků změnit pracovní místo nebo se přestěhovat za prací jinam) zásadní význam pro evropské hospodářství.
Jelikož by měl v letech 2013 až 2020 klesnout v Evropě počet lidí v produktivním věku (15 – 64 let) o 7,5 milionu osob, musí EU účinněji využívat dovedností migrantů, aby zůstala konkurenceschopná.
Podle zprávy je klíčem k řešení demografických problémů Evropy a nedostatku pracovních sil právě migrace a mobilita. Pro zmírňování dopadů stárnutí obyvatelstva bude mít zásadní význam i odstranění rozdílů v odměňování mužů a žen a zapojení většího počtu mladých i starších pracovníků do pracovního procesu.
Navzdory tomu, že řada evropských zemí čelí přetrvávající vysoké nezaměstnanosti i rostoucí nevoli vůči přistěhovalectví, nenachází mnoho společností dostatek pracovních sil čistě z domácích zdrojů.
Řešení nedostatku kvalifikovaných pracovníků
Z nedávného průzkumu vyplynulo, že 40 % společností v EU nenachází snadno kvalifikované pracovníky. Podle odhadů bude v průběhu následujících deseti let existovat na trhu práce potřeba specifických povolání, jež vyžadují dovednosti na střední nebo vysoké úrovni. S cílem uspokojit budoucí poptávku zdůrazňuje zpráva potřebu tří politických opatření:
- zlepšit mobilitu pracovních sil v rámci EU, aby se zajistil dostatek kvalifikovaných pracovníků tam, kde je jich potřeba
- usnadnit integraci přistěhovalců ze zemí mimo EU, aby se zajistilo lepší využití jejich dovedností
- přilákat více kvalifikovaných přistěhovalců z třetích zemí s cílem překonat nedostatek odborníků na trhu práce v Unii.
Zpráva zdůrazňuje, že je třeba odstranit překážky, jimž čelí pracovníci, kteří chtějí změnit zaměstnání, a to zlepšením nástrojů ke sladění nabízených a požadovaných dovedností, zjednodušením uznávání zahraničních kvalifikací a poskytováním jazykového vzdělávání, jež bude přizpůsobeno dovednostem migrantů z cílových zemí.
Dosažený pokrok
Evropská unie již některé kroky k odstranění těchto překážek podnikla. Zavedla např. nová pravidla pro usnadnění volného pohybu či nabytí a udržení nároků na penzijní připojištění.
Byly rovněž předloženy iniciativy na vylepšení celoevropské sítě pro hledání zaměstnání EURES a na zpřísnění provádění předpisů v oblasti vysílání pracovníků do zahraničí. Komise rovněž ve svých každoročních doporučeních pro hospodářskou politiku poskytla vládám zemí EU pokyny ohledně začleňování znevýhodněných osob na trh práce.