Jak by mohla vypadat energetická unie?Jednou z pěti hlavních priorit dokumentu s názvem „Strategická agenda EU v čase změny“, který sestavil předseda Evropské rady Herman Van Rompuy po konzultaci s členskými státy, je také energetika.
Návrh usnesení Evropské rady mluví o vzniku energetické unie. S nápadem na její vznik přišel v reakci na ukrajinskou krizi a zhoršení vztahů s Ruskem polský premiér Donald Tusk. Mezi jeho návrhy patřilo dokončení energetického trhu a také na evropské úrovni koordinovaný postup při jednání s vnějšími dodavateli.
Plynovod Stork IIK praktickému kroku pro zajištění energetické bezpečnosti přistoupila před červnovou Evropskou radou také Česká republika. Energetický regulační úřad povolil tento týden stavbu česko-polského obousměrného propojovacího plynovodu STORK II. Do roku 2019 ho chtějí postavit česká Net4Gas a polský Gaz-Systém. Přínosy plynovodu energetické bezpečnosti EU otevírají možnost spolufinancování výstavby z evropského rozpočtu, což bude Česká republika v jednáních aktivně prosazovat.
Související infografiky vydané Euroskopem si můžete prohlédnout zde.
Jaké jsou priority EU v oblasti energetiky?
Prioritním cílem politiky Evropské unie v oblasti energetiky je zabezpečení dodávek energií pro všechny spotřebitele za dostupné ceny při respektování životního prostředí. Evropská unie také hodlá podporovat zdravou konkurenci na evropském energetickém trhu. EU klade důraz na přechod z energetické politiky soustředěné především na stranu dodávek k politice soustředěné na řízení poptávky, tj. na změnu chování spotřebitele.
Na straně dodávek energie je prioritou EU boj proti globálnímu oteplování. Klíčem ke změně je rozvoj nových a obnovitelných energetických zdrojů, které by se v roce 2020 měly v rámci EU podílet na pokrývání energetických potřeb z 20 %.
Více informací k tématu naleznete zde.
Zdroj: Euroskop.cz, Energetika-eu.cz
|