Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Bankovní unie nabírá tvar

Bankovní unie, nebo-li společný systém pro řešení problémů bank, pod dozorem Evropské centrální banky získává konkrétnější podobu. Půjde o užitečný mechanismus? A měla by Česká republika se svým vstupem otálet? Přečtěte si názory ekonomů Pavla Sobíška, Lukáše Kovandy, Pavla Kohouta a dalších osobností ze světa financí.

 

Vrcholní představitelé států Unie se již na konci roku 2013 dohodli na zřízení společného fondu pro záchranu evropských bank, do kterého by v následujících deseti letech měly samy finanční instituce poslat přibližně 55 miliard eur. Už dřív se dohodlo, že supervizorem budoucí bankovní unie bude Evropská centrální banka. V plánu je také zavedení společného fondu pojištění vkladů. „S výsledkem setkání ministrů financí jsme spokojeni. Je to vyvážený kompromis. Pro nás jsou klíčové obranné mechanismy, tedy že byly zachovány naše kompetence ve vztahu k dceřiným společnostem nadnárodních skupin. Jsme spokojeni i s institucionálním mechanismem rezoluce,“ řekl během summitu tehdejší český premiér Jiří Rusnok. Podle něj by však neměla Česká republika s rozhodnutím o členství v bankovní unii, které je povinné pouze pro členy eurozóny, zbytečně spěchat. „Neváhal bych ani chvíli, kdybychom byli členy eurozóny. Myslím ale, že nijak neoslabí naši pozici, pokud bychom si nechali čas na rozmyšlenou – možná nějaké testovací období,“ dodal bývalý předseda vlády.

 

 

Co si o společné bankovní unii pod dozorem Evropské centrální banky myslí ekonomové, analytici, investoři a zástupci finančních institucí? Měla by podle nich Česká republika vstoupit do bankovní unie v takové podobě a za takových podmínek, jaké dojednali během prosince ministři zemí Evropské unie? Byl by tento krok pro Česko výhodný? A co by to znamenalo pro náš bankovní trh a dohled nad ním?

 

Názory expertů si můžete přečíst zde.

 

Vznikající bankovní unie je i jedním z TOP témat blížících se voleb do Evropského parlamentu. Tím, že využijete svého volebního práva a přijde 23. a 24. května k volbám do Evropského parlamentu, můžete ovlivnit, kdo bude v Evropském parlamentu za Českou republiku o bankovní unii jednat a hlasovat. 

 

Dále zpracované téma bankovní unie a tematickou infografiku naleznete na webových stránkách Evropského parlamentu

 

Zdroj: Peníze.cz a Elections2014.eu

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 2.5.2014. Poslední aktualizace: 2.5.2014 11:10
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno