Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Mladí, skvělí … nezaměstnaní?

Ilustrační foto

 

Být mladý je skvělé, o tom asi nikdo nepochybuje. Vezměte si třeba všelijaké slevy, kterých se dostává mladých turistům. Není ale všechno zlato, co se třpytí, a to platí i pro mládí. Třeba při hledání práce může být mládí spíš na obtíž. A tak chce EU pomocí své iniciativy "Mládež v pohybu" zlepšit možnosti pro mladé zájemce o práci v celé EU. Podívejte se s námi na několik nápadů z iniciativy, která zahrnuje 28 různých aktivit.

Každý pátý obyvatel Evropské unie, což je 100 miliónů lidí, se počítá mezi "mladé". Nezaměstnanost se v této kategorii obzvlášť vyžívá; přes 20% mladých pod 25 let je bez práce, a skoro polovina těch, kteří práci mají, jich je zaměstnána na dobu určitou. A co víc, jenom méně než třetina Evropanů (31,1%) má vysokoškolský diplom, a, což je ještě horší, 14,4% nikdy nedokončilo školu.

 

Studií, jak tato čísla zlepšit, je dost, ale podstatné je, jaká zavést konkrétní opatření. Co je v plánu? Prostudujte si některé z návrhů, které minulý týden schválil parlamentní Výbor pro kulturu a vzdělávání, na základě zprávy slovinského lidovce Milana Zvera.

 

Snížení počtu případů předčasného ukončení školní docházky

Nedokončit školu není nikdy moc dobrý nápad. Evropská komise požádá členské země, aby udělaly všechno pro to, aby nikdo nepropadl sítem vzdělávání. Cílem je snížit procento mladých, kteří nemají aspoň nižší střední vzdělání (tj. nejsou alespoň vyučení), z 15 na 10% do roku 2020. Parlament k tomu dodává, že je také důležité dát lidem, kteří předčasně ukončili školní docházku, možnost pokračovat ve vzdělávání později.

 

Podpora odbornému vzdělávání a přípravě

Vysokoškolské studium není pro každého, ale to neznamená, že ten, kdo vysokou školu nemá, je odsouzen k životu nekvalifikovaného manuálního dělníka. Odborné vzdělávání a příprava (stáže) mohou být branou na pracovní trh pro ty, kteří nemají žádnou formální kvalifikaci. Stáže by se měly zatraktivnit jak pro podniky tak pro samotné stážisty.

 

Zatraktivnění vyššího vzdělávání

V rámci strategie Evropa 2020 bylo dohodnuto, že do roku 2020 by mělo mít přinejmenším 40 % osob ve věku 30-34 let dokončené vysokoškolské nebo srovnatelné vzdělání. Tomu by mělo napomoci zmodernizování učebních plánů, správy vysokých škol a jejich financování. Odhaduje se, že do roku 2020 bude třetina všech pracovních míst v EU vyžadovat kvalifikaci na vysoké úrovni.

 

Karta Mládeže v pohybu

Vyučte se svému řemeslu tam, kde ho učí nejlépe. Zlepšením přístupu ke studiu v zahraničí chce karta "urychlit integrační proces mobilních studentů". Karta nabídne svým majitelům stejné výhody jako mají držitelé národních studentských průkazů.

 

Evropský znalostní pas

Cestovní pas prozradí, kdo jste. Znalostní pas každému řekne, co umíte. Měl by vzniknout už letos. Založený na stávajících prvcích Europassu, Evropský znalostní pas bude zaznamenávat transparentním a porovnatelným způsobem schopnosti, které lidé během svého života získali v rámci různých způsobů formálního i neformálního vzdělávání a učení. Tím by se měla usnadnit mobilita, protože se usnadní uznávání schopností v rámci různých zemí.

První zaměstnání v rámci sítě EURES

Nemůžete najít práci doma? Zkuste to jinde ... "První zaměstnání v rámci sítě EURES" je pilotní projekt, který pomůže mladým lidem dozvědět se o pracovních příležitostech v cizině, kde bude o jejich schopnosti větší zájem, a začít svou pracovní kariéru tam.

 

Záruka pro mladé

Spoustě lidí se při hledání práce stalo, že byli odmítnuti, protože neměli žádnou předchozí pracovní zkušenost. Jako cestu z tohoto bludného kruhu EU navrhne, aby veřejné služby zaměstnanosti zajistily, že všichni lidé mladší 25-ti let budou mít možnost studia nebo zaměstnání.

 

Vyhledávač volných pracovních míst

Volná místa existují, ale spárovat je s žadateli o práci není tak jednoduché, zvláště když jsou rozložena ve 27 zemích. Evropský vyhledávač volných pracovních míst se pokusí vyvinout systém sledování pracovní poptávky a poptávky po dovednostech v rámci celé Evropy a tak posílit činnost pracovních agentur.

 

Financování

Nezbytnou podmínkou úspěchu iniciativy Mládí v pohybu je její financování. Mládí v pohybu využije již existujících programů jako Erasmus, Leonardo da Vinci nebo Comenius, a přidají se další fondy EU, a snad i členské země a soukromý sektor.

 

Další informace :

* Mládež v pohybu (anglicky, francouzsky, německy)
* Návrh zprávy o iniciativě Mládež v pohybu
* Evropská strategie zaměstnanosti
* Poslankyně Emilie Turunen o boji s nezaměstnaností mladých lidí

 

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 5.5.2011. Poslední aktualizace: 5.5.2011 13:21
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno