Více než polovina Čechů neovládá žádný cizí jazyk
Od roku 2005 klesl podíl Čechů mluvících alespoň jedním cizím jazykem o 12% a dosahuje nyní 49%. Česká republika se tak nachází pod evropským průměrem 54%. Vyplývá to z nového průzkumu veřejného mínění Eurobarometer, který se uskutečnil na jaře letošního roku mezi 27 000 respondenty ze všech členských států EU.
Obdobný pokles jako u nás byl zaznamenán i na Slovensku, v Bulharsku, Polsku či Maďarsku. Maďarsko se navíc společně s Itálií, Velkou Británií a Španělskem řadí k zemím s největším podílem respondentů (přes 60%), kteří nehovoří vůbec žádným cizím jazykem. Oproti tomu šampióny v jazykových znalostech jsou například Lucembursko, Lotyšsko, Nizozemsko, Litva či Švédsko, kde se alespoň jedním cizím jazykem domluví přes 90% obyvatel.
Ačkoli devět z deseti Evropanů soudí, že schopnost mluvit cizími jazyky je velmi užitečná, panuje obecně velký rozdíl mezi touhami a realitou. Překvapivé výsledky v tomto ohledu přineslo loňské testování 54 000 žáků ze 14 evropských států (ČR nebyla zahrnuta), při němž se posuzovaly dovednosti čtení, poslechu a psaní ve dvou z pěti úředních jazyků EU, které jsou vyučovány nejvíce: tedy v angličtině, francouzštině, italštině, němčině a španělštině. Ukázalo se, že pouze 42% žáků ovládá svůj první cizí jazyk a druhý cizí jazyk už dokonce ovládá jen 25 % z nich. Navíc významné procento žáků - 14 % v případě prvního a 20 % v případě druhého cizího jazyka - nedosahuje ani úrovně základního uživatele.
Celá zpráva zde.
|