Komise přezkoumá daňové předpisy vztahující se na pracovníky ze zahraničí
Daňové předpisy členských států EU budou předmětem důkladné kontroly, kterou dnes zahájila Komise. Kontrola má zajistit, aby nebyli diskriminováni zahraniční pracovníci. Odhaduje se, že v EU pracuje v zahraničí více než 1,2 milionu lidí. Hrubá mzda vyplácená zahraničním a sezónním pracovníkům v roce 2010 dosáhla částky 46,9 miliardy EUR. Mobilita pracovních sil byla stanovena jako jedna z klíčových prvků pro posílení růstu a zaměstnanosti v Evropě. Jedním z hlavních důvodů, jež brání občanům, aby si hledali práci v jiném členském státě, však zůstávají daňové překážky.
Z tohoto důvodu Komise v roce 2012 provede důkladné posouzení vnitrostátních přímých daní, aby mohla rozhodnout, zda nespravedlivě neznevýhodňují pracovníky, kteří žijí v jednom členském státě a pracují v jiném. Pokud bude zjištěna diskriminace nebo porušení základních svobod EU, Komise se obrátí na vnitrostátní orgány a bude vyžadovat, aby byly provedeny nezbytné změny. Budou-li uvedené problémy přetrvávat, Komise proti dotyčným členským státům zahájí řízení pro porušení Smlouvy.
„Pravidla EU jsou jasná: všichni občané EU musí mít v rámci jednotného trhu stejná práva. Nemůže docházet k diskriminaci a právo pracujících na volný pohyb nesmí být omezeno," uvedl komisař pro daně, cla, boj proti podvodům a audit Algirdas Šemeta. „Většina členských států tyto základní zásady dodržuje, jsem však připraven přijmout veškerá nezbytná opatření, aby byly zohledněny v daňových předpisech všech členských států." Vzhledem k tomu, že daňové překážky zůstávají jedním z hlavních důvodů, které znesnadňují přeshraniční mobilitu, Komise usiluje v mnoha směrech o odstranění překážek, jež omezují pohyb občanů pracujících v EU, například ve svém návrhu na řešení problému dvojího zdanění (IP/11/1337) nebo posílení ochrany vyslaných pracovníků (IP/12/267).
Ve své nejnovější iniciativě Komise prozkoumá: - zda občané, kteří vydělávají větší část svého příjmu v jiném členském státě, nejsou zdaňováni více než občané téhož členského státu. V této souvislosti Komise prověří, zda na všechny osobní a rodinné úlevy, na které mají nárok občané usazení v daném státě, mají nárok i občané jiného státu;
- zda členské státy nedělají rozdíl mezi svými vlastními občany a občany z jiných členských států, kteří příležitostně pracují na jejich území, zejména pokud jde o právo na odpočet výdajů a uplatňování různých daňových sazeb. Komise nebude posuzovat pouze situaci zaměstnanců a ekonomicky závislých pracovníků, ale také samostatně výdělečně činných osob a důchodců. Hlavní zásady, jež mají být uplatňovány při zdaňování zahraničních pracovníků, byly stanoveny v některých důležitých rozsudcích Soudního dvora EU, např. ve věci Schumacker (C-279/93), Wielockx (Věc C-80/94), Turpeinen (C-520/04) a Gerritse (C-234/01).
Právo žít a pracovat kdekoliv v EU je základním právem evropských občanů a klíčovým nástrojem pro rozvoj evropského trhu práce. Komise podporuje členské státy při navrhování opatření k odstranění právních a správních překážek pracovní mobility (např. v rámci iniciativy Mládež v pohybu - IP/10/1124), ale také v jejich úsilí zajistit, aby zahraniční pracovníci měli stejná práva a stejné sociální a daňové výhody jako jejich občané (další informace).
Evropským občanům a podnikům pomáhají pochopit a bránit svá práva v EU dva projekty: Vaše Evropa - Poradenství a SOLVIT. Služba Vaše Evropa - Poradenství odpovídá na otázky občanů, kteří se ptají na svá práva, např. na nárok na zdravotní pojištění nebo na podporu v nezaměstnanosti, když chtějí žít a pracovat v zahraničí. SOLVIT poskytuje praktické a rychlé řešení občanům a podnikům, kteří se potýkají se správními překážkami, např. jak získat uznání odborné kvalifikace v jiném členském státě, aby tam mohli pracovat. Obě tyto služby umožnily tisícům evropských občanů a podniků využít příležitostí, jež nabízí jednotný trh.
Internetové stránky komisaře Algirdase Šemety, komisaře pro daně, celní unii, audit a boj proti podvodům: http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/semeta/index_en.htm Kontaktní osoby: Emer Traynor (+32 2 292 15 48) Natasja Bohez Rubiano (+32 2 296 64 70)
|