Irské referendum podruhé
Diskuzím na summitu EU dominovala Lisabonská smlouva a dohled nad finančním systémem. Vedoucí představitelé členských států dali Irsku právní záruky ohledně státní svrchovanosti a připravili tak půdu pro druhé irské referendum o Lisabonské smlouvě.
Jelikož se jednalo o jejich první setkání od evropských voleb, které se konaly začátkem června, navrhli rovněž, aby José Manuel Barroso vedl Evropskou komisi i ve druhém funkčním období, a dohodli se na celoevropském dohledu nad finančnictvím. Summit se také dotkl otázky hospodářského oživení, příprav nadcházející mezinárodní konference o změně klimatu v Kodaní a nelegálního přistěhovalectví.
Evropská unie znovu zopakovala, že požaduje propuštění vůdkyně opozice v Myanmaru (Barmě) paní Aun Schan Su Ťij, která strávila své 64. narozeniny ve vazbě.
Irsko obdrželo právně závazná ujištění, že Lisabonská smlouva nenaruší jeho vojenskou neutralitu ani neohrozí jeho právo stanovovat daně či politiku v oblasti etických otázek, jako jsou třeba potraty. Právě tyto obavy údajně vedly Iry k tomu, že smlouvu neschválili v referendu loni v létě. Uvedené záruky byly podmínkou Irska k tomu, aby uspořádalo nové hlasování letos na podzim.
Lisabonská smlouva má zjednodušit rozhodování na úrovni EU, které je v rozšířené Unii složitější. Aby mohla smlouva vstoupit v platnost, musí ji schválit všech 27 členských států. Co se týče finančního dohledu, vedoucí představitelé členských států se dohodli na vytvoření evropského systému, který by měl zabránit opakování světové hospodářské krize. Systém zahrnuje dva nové orgány: jeden by měl sledovat ohrožení finanční stability na úrovni celého systému a druhý by měl zajistit finanční stabilitu na úrovni jednotlivých firem.
Summit rovněž podpořil návrh Komise na rychlé uvolnění 19 miliard eur z fondů EU, které by měly pomoci zastavit růst nezaměstnanosti. Vedoucí představitelé uvedli, že úsilí o hospodářské oživení přináší výsledky, avšak možná bude třeba dalších opatření na pomoc finančnímu odvětví.
Co se týče změny klimatu, vedoucí představitelé se dohodli, že s financováním boje proti globálnímu oteplování v rozvojových zemích by měly pomoci všechny země kromě těch nejchudších. Summit také vyzval k dalšímu úsilí v boji proti nelegálnímu přistěhovalectví, včetně přísnějších hraničních kontrol.
José Manuel Barroso informoval vedoucí představitele o svém úsilí odvrátit další narušení dodávek plynu z Ruska a uvedl, že příští krize může nastat během několika „týdnů, nikoli měsíců".
Zdroj: Evropská komise
|