Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Komisařka Creţuová: Evropská komise spolupracuje s Transparency International na lepším využívání fondů EU

Vysoká nezaměstnanost vysává v mnoha částech Evropy naději, zejména mezi mladými lidmi. Podnikání zoufale potřebuje finance a investice, aby mohlo růst. Evropa nutně potřebuje nastoupit cestu udržitelného růstu. 

V období 2014–2020 bude EU investovat do evropských regionů k řešení těchto výzev v rámci politiky soudržnosti EU více než 350 miliard EUR. Pro řadu zemí jsou tyto prostředky hlavním zdrojem veřejných investic.

 

Například na Slovensku, v Maďarsku, Bulharsku, Lotyšsku, Estonsku, na Maltě a v Litvě představovaly v období 2010–2012 prostředky z evropských strukturálních a investičních fondů (ESIF) 60 % celkových veřejných investic.

 

Během posledních několika desetiletí se politice soudržnosti EU podařilo vnést do životů lidí po celé Evropě skutečnou změnu. Podpořila tisíce začínajících podniků a pomohla lidem získat nové kvalifikace a nová pracovní místa. Zlepšila přístup k vysokorychlostnímu internetu a investovala do železničního a lepšího silničního spojení – zejména v méně rozvinutých částech EU. Podporuje využívání čisté energie a energetickou účinnost, výrazně zvýšila počet domácností připojených k dodávkám čisté pitné vody a na čističky odpadních vod. Více než kdy dříve pomáhá regionům inovovat, plánovat růst a zaměstnanost pro budoucnost. 

 

Právě proto je tolik důležité podporovat ty, kdo tyto investice řídí a dohlížejí na smlouvy spojené s realizovanými projekty. Z tohoto důvodu Komise ve spolupráci s organizací Transparency International věnuje zvláštní pozornost posilování institucionální kapacity a dobré správy těchto fondů. Podpora budování kvalitní veřejné správy je nezbytnou podmínkou pro účinné investování do reálné ekonomiky. Sdílíme zodpovědnost, která nás nutí udělat maximum pro to, aby tyto vzácné zdroje nebyly zneužity a aby byl jejich potenciál plně využit ve prospěch obyčejných lidí.

Zvláště významná je úloha občanské společnosti, která je účinným protikorupčním aktérem. Dlouholeté zkušenosti organizace Transparency International s bojem proti korupci zásadním způsobem přispívají k rozvoji transparentnosti, odpovědnosti a eliminaci korupce, především v citlivé oblasti zadávání veřejných zakázek. V zájmu vyřešení této otázky spojila Evropská komise síly s organizací Transparency International.

Zadávání veřejných zakázek hraje velkou roli, protože veřejné zakázky dosahují objemu asi 19 % HDP EU. Odhaduje se, že asi 48 % evropských strukturálních a investičních fondů je realizováno prostřednictvím veřejných zakázek. A právě zde nacházíme nejvíce problémů, pokud jde o využívání těchto fondů.

Generální ředitelství Evropské komise pro regionální a městskou politiku a Transparency International vzájemně spolupracují již od roku 2013, kdy realizovaly sérii společných opatření a seminářů v členských státech, jejichž tématem bylo prosazování boje proti podvodům a korupci při využívání evropských strukturálních a investičních fondů.

S pilotními projekty „paktů integrity“ nyní vstupujeme do ještě intenzivnější fáze spolupráce, v níž budeme již nabyté zkušenosti uplatňovat na nové programy pro období 2014–2020. Jedním z nejdůležitějších výsledků by mělo být vytvoření důvěry ve veřejné rozhodování pomocí podpory skutečné občanské a společenské angažovanosti.

Koncept paktu integrity vyvinula organizace Transparency International a jeho smyslem je podpořit snahu vlád, podniků a občanské společnosti o zvýšení důvěry v procesy zadávání veřejných zakázek a posílení jejich transparentnosti. Pakt integrity představuje právně závaznou smlouvu mezi zadavatelem a společnostmi, které se ucházejí o veřejné zakázkyÚčastníci této smlouvy se v ní zavážou zdržet se korupčních praktik a realizovat proces zadávání zakázek poctivě, transparentně a efektivně. Jmenovaná organizace z řad občanské společnosti bude proces také monitorovat. Zásadně důležité je, že porušení paktu bude iniciovat celou řadu sankcí, včetně ztráty zakázky, platby odškodného a zákazu účasti v budoucích výběrových řízeních.

 

Corina Creţuová, evropská komisařka pro regionální politiku

 

Celý článěk k dispozici zde.

 

Zdroj: Zastoupení komise v ČR

 

 

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 29.6.2015. Poslední aktualizace: 29.6.2015 16:56
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno