První vědecké posty podpoří výzkum v jedenácti regionech
Na jedenácti univerzitách a technických institutech v méně rozvinutých regionech Evropy vzniknou historicky první pracovní místa Evropského výzkumného prostoru (ERA). Každý ústav získá na podporu výzkumu až 2,4 miliony eur, oznámila dnes evropská komisařka pro výzkum Máire Geoghegan-Quinnová. Cílem programu, známého jako „ERA Chairs“, je překonat rozdíly v inovačním potenciálu evropských zemí a přilákat do výzkumných organizací vynikající vědce, aby dokázaly soutěžit se středisky excelence v ostatních částech Evropského výzkumného prostoru.
Komisařka Geoghegan-Quinnová prohlásila: „Reakce na první výzvu pro zájemce byla ohromující. Ukázalo se, že výzkumné instituce v celé Evropě mají opravdový zájem na zlepšení svých výsledků. Chceme všem pomoci naplnit jejich potenciál, a proto bude program Horizont 2020 financovat další taková pracovní místa tam, kde jsou nejvíce potřeba.“
Pilotní výzva byla otevřena výzkumným organizacím z méně rozvinutých regionů EU a zemí přidružených k 7. rámcovému programu EU pro výzkum. Celkem 111 předložených návrhů překonalo veškerá očekávání. Zastoupeny byly téměř všechny členské státy s regiony, které splňují podmínky.
Výzkumníci financovaní z výzvy ERA Chairs budou se svými týmy provádět výzkum v nejrůznějších oblastech, jde například o akvakulturu, environmentální chemii, veterinární medicínu, interakci člověka s počítačem a snížení emisí uhlíku ve městech (viz tabulka).
Zhruba dalších patnáct míst financovaných z první výzvy ERA Chairs v rámci programu Horizont 2020, zveřejněné v prosinci, má být vyhlášeno příští rok.
Souvislosti
Vybrané instituce musí nabídnout pracovní místa Evropského výzkumného prostoru špičkovým akademickým pracovníkům, kteří dokáží zvýšit jejich úroveň a získat další kvalitní zaměstnance a finanční prostředky z jiných zdrojů, například z prostředků EU pro financování výzkumu nebo regionálních fondů. Místa musí být zveřejněna a splňovat podmínky programu (vyváženost pohlaví, spravedlnost, transparentnost apod.). Příjemci grantů z výzvy ERA Chairs mohou pocházet z celého světa.
Program ERA Chairs bude v rámci programu Horizont 2020 financován v režimu projektů „Šíření excelence a rozšíření účasti“. V první výzvě, zveřejněné 11. prosince 2013 (IP/13/1232) bylo na další kolo vytváření pracovních míst EVP uvolněno 34 milionů eur. Lhůta pro podávání přihlášek je 15. října 2014. Podrobné informace o této výzvě a způsobilých regionech jsou uvedeny na portále účastníků.
Seznam projektů financovaných v rámci pilotní výzvy „ERA Chairs“
Belgie - Université de Mons - Energetická účinnost ve městech
Chorvatsko - Univerzita Záhřeb – Fakulta veterinárního lékařství - Molekulární veterinární medicína
Česká republika - Masarykova univerzita - Biologické vědy
Estonsko - Tallinna Tehnikaulikool - Chemie a zpracovávání biomasy
Polsko - Instytut Genetyki Roślin Polskiej Akademii Nauk - Biologie rostlin
Portugalsko - MITI – Madeira Interactive Technologies Institute Associacao - Interakce člověk-počítač
Republika Srbsko - Institut Za Nuklearne Nauke Vinca - Nanotechnologie
Slovensko - Žilinská univerzita v Žilině - Dopravní systémy a komunikační technologie
Slovinsko - Institut Jozef Stefan - Radioizotopová analýza potravin
Španělsko - Universidad de las Palmas de Gran Canaria - Akvakultura
Spojené království - Falmouth University - Tvorba digitálních her