Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Stále mladší děti využívají sociální sítě a mnohé z nich nevědí o rizikách pro soukromí

 

Podle celoevropského průzkumu vypracovaného pro Evropskou komisi má 77 % mladých lidí (v ČR 90 %) ve věku 13 až 16 let a 38 % dětí (v ČR 52 %) ve věku 9 až 12 let profil na stránkách sociální sítě.

 

Čtvrtina dětí, které navštěvují stránky sociálních sítí, jako je  Facebook, Hyves, Tuenti, Nasza-Klasa, SchuelerVZ, Hi5, Iwiw nebo Myvip, uvádí, že jejich profil je „veřejný", což znamená, že ho všichni vidí, a mnoho dětí  tam má svou adresu nebo telefonní číslo. Tyto údaje zdůrazňují význam toho, že se Evropská komise chystá přezkoumat, jak se uplatňují Zásady pro bezpečnější sociální sítě v EU. Dohodu o těchto zásadách Komise zprostředkovala v roce 2009, kdy se přední provozovatelé sociálních sítí dohodli, že přijmou opatření, která zajistí bezpečnost nezletilých uživatelů na internetu. 

 

Komise již brzy zveřejní první výsledky posouzení , jak uplatňují Zásady pro bezpečnější sociální sítě v EU následující signatáři: Arto, Bebo, Facebook, Giovani, Hyves, IRC Galleria, MySpace, Nasza-Klasa, Netlog, One.lt, Rate, SchuelerVZ, Tuenti a Zap.

 

Zveřejněná zpráva rovněž poukazuje na to, že některé sociální sítě, které  mají mladí lidé v Evropě v oblibě, nejsou signatáři Zásad pro bezpečnější sociální sítě v EU.

S ohledem na snižující se věk dětí, které používají internet a služby sociálních sítí, a na to, že čím dál více dětí používá k přístupu na internet mobilní zařízení, zahájila Komise přezkum stávajících dohod o samoregulaci odvětví v této oblasti.

K účasti na platformě pro spolupráci budou přizváni provozovatelé sociálních sítí, výrobci mobilních zařízení a herních konzolí, poskytovatelé internetových služeb, poskytovatelé mobilních aplikací a obsahu, organizace na ochranu spotřebitelů, výzkumní pracovníci a organizace pro práva dětí. Tento dialog naváže na úspěchy Zásad pro bezpečnější sociální sítě v EU a Evropský rámec pro bezpečnější používání mobilů mladistvými a dětmi.

 

Program pro bezpečnější internet:

http://ec.europa.eu/information_society/activities/sip/index_en.htm

 

Konkrétní rady rodičům, jak zajistit bezpečnost svých dětí on-line:

http://ec.europa.eu/information_society/activities/sip/projects/centres/practices/index_en.htm

 

Internetové stránky digitální agendy:

http://ec.europa.eu/information_society/digital-agenda/index_en.htm

 

 

Celý článek: zde.

Zdroj: Zastoupení Evropské komise v ČR

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 22.4.2011. Poslední aktualizace: 22.4.2011 13:26
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno