Důraz na sociální faktory při tvorbě hospodářské politiky
Evropská unie usiluje o to, aby v procesu sestavování rozpočtu hrály důležitou úlohu i sociální ukazatele. Plán předpokládá vytvoření srovnávacího přehledu sociální situace, jenž by doplňoval ekonomická data, která jsou brána v úvahu při schvalování vnitrostátních rozpočtů vládami členských států.
Přehled by srovnával 5 hlavních ukazatelů:
Nejen ekonomický, ale i sociální rozměr Podle plánu předloženého v uplynulém týdnu by se do vytváření hospodářské politiky více zapojily odbory a organizace zaměstnavatelů.Návrh je jedním z řady opatření, jejichž cílem je zlepšit správu hospodářských záležitostí v návaznosti na finanční krizi.Plán rovněž reaguje na nedávný summit EU, na kterém bylo dohodnuto, že společenství 28 států potřebuje najít lepší způsoby sledování hospodářských a sociálních podmínek.Očekává se, že se o návrhu bude jednat během diskuse o sociálním rozměru hospodářské integrace v Evropě na summitu EU, který se koná koncem října.
Řešení nezaměstnanosti Téměř čtvrtina mladých lidí v eurozóně je v současné době bez zaměstnání. Nicméně v míře nezaměstnanosti mladých lidí existují mezi jednotlivými zeměmi obrovské rozdíly. Nejvyšší nezaměstnanost mladých je v Řecku s 62,9 % a nejnižší v Německu se 7,7 %. V rámci řešení tohoto problému EU chce, aby přestěhování se do jiné země za prací bylo levnější a jednodušší. Díky novému srovnávacímu přehledu by se potenciální sociální problémy v zemích EU mohly odhalit již v samém zárodku, což by umožnilo podniknout včas preventivní kroky. Pokud dojde k dohodě s Evropským parlamentem a vládami jednotlivých států EU, stane se srovnávací přehled sociální situace součástí rozhodování o hospodářských otázkách od příštího roku.
Tisková zpráva – Srovnávací přehled sociální situace
Srovnávací přehled sociální situace – Časté otázky
Komise chce pomoci nejen nezaměstnaným, ale i zaměstnavatelům
|