NATO a EU hledají společnou obranu proti hybridní válceSeveroatlantická aliance a Evropská unie se na společném jednání v Turecku dohodly, že budou více spolupracovat na tom, aby mohly čelit takzvané hybridní válce. Podle NATO ji použilo Rusko proti Ukrajině. Hybridní válkou je míněno souběžné použití neoznačených ozbrojených jednotek, mediální propagandy a ekonomického nátlaku proti nějaké zemi.
Otázkou se v turecké Antalyi na končícím dvoudenním zasedání zabývali ministři zahraničí zemí Severoatlantické aliance, z nichž většina je i v EU. Za Českou republiku se schůzky zúčastnil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
NATO nebylo podle jeho kritiků dobře připraveno na to, aby se vypořádalo s nekonvenční taktikou stínového záškodnického boje, jako jsou kybernetické útoky, informační válka a používání neregulérního způsobu ozbrojeného boje. Ruští vojáci bez insignií, kteří dostali přezdívku „zelení mužíčci“, pronikli na Krym předtím, než Moskva loni anektovala tento původně ukrajinský region.
Podle vojenského velitele NATO, generála amerického letectva Philipa Breedlovea se Ukrajina stala terčem širší diplomatické, propagandistické, vojenské a ekonomické kampaně. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg prohlásil, že se dohodl s šéfkou diplomacie EU Federicou Mogheriniovou na „zintenzivnění spolupráce NATO-EU v boji proti hybridnímu válčení“.
„Zajistíme, že strategie, které rozvíjíme, se budou vzájemně doplňovat, takže můžeme spolupracovat rychle a účinně v případě hybridní hrozby proti některému z našich členů,“ řekl Stoltenberg.
Brusel chce čelit ruské propaganděPředstavitelé NATO zkoumají, jak by měli reagovat na případnou operaci „krymského stylu“ v pobaltských zemích, jako jsou Estonsko nebo Lotyšsko, které jsou členy aliance a v nichž žije početná ruská menšina. Podle agentury Reuters znepokojují alianci a unii v této souvislosti údajné záměrné ruské dezinformace o roli Moskvy a jejích cílech. Mogheriniová již vypracovává plán reakce EU, který bude patrně zahrnovat prozápadní televizní a rozhlasové vysílání v ruském jazyce pro etnické Rusy žijící v bývalých sovětských republikách. „Čelíme sofistikované dezinformační a radikalizující se kampani. Naší nejlepší zbraní proti dezinformacím jsou informace založené na našich hodnotách demokracie, svobody projevu a otevřené společnosti,“ řekl k tomu Stoltenberg.
Celý článek k dispozici na :E15.cz
|