Jak nejlépe čelit hospodářské krizi?
Evropa v současné době prochází jednou z nejhorších hospodářských krizí za uplynulá desetiletí. Europoslanci se setkali s kolegy z národních parlamentů, aby projednali, jak nejlépe současnou situaci řešit. Převládá společná vůle neuzavírat se do ochranářských opatření, ale místo toho výrazně posílit dozor na bankovní systém. Posbírali jsme pro vás několik názorů a otevíráme diskuzi. Co si myslíte vy?
Francouzská předsedkyně výboru pro hospodářství, Pervenche Berès, řekla, že odpověď na hospodářskou krizi musí být především rychlá, efektivní a správně zaměřená, avšak zároveň společně koordinovaná.
Francouzský protekcionismus
Kritiku si vysloužil u řady poslanců výrok francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, který nedávno naznačil, že by francouzské automobilky měly uzavřít své závody na Slovensku a převést výrobu zpět do Francie. Mnozí však pochybují, že takto koncipovaný národní protekcionismus je vhodným řešení pro současnou krizi.
Evropský komisař pro hospodářství a měnu Joaquín Almunia proto také nabádá k tomu nezaměňovat ochranu hospodářství s národními ochranářskými kroky, které vedou naprosto opačným směrem.
Miroslav Kalousek hovoří za celou EU
Český ministr financí Miroslav Kalousek promluvil jménem předsednictví EU a přidal se k názoru, že národní ochranářské kroky ohrožují celoevropské hospodářské uzdravení. Varoval, že populisté mezi politiky preferují ochranářství, "My ale musíme udělat tu těžší práci, i když tím bude trpět naše popularita, a vysvětlit že protekcionismus je cesta do pekel," řekl.
Zástupci z řady dalších zemí kritizovali skutečnost, že krize sice v jejich zemích nevznikla, oni však nesou plnou tíhu následků. Řada zákonů a pravidel, které umožnily vznik finanční krize, jsou nadále v platnosti a tak nelze vyloučit opakování problémů.
Další informace naleznete zde.
Zdroj: Evropský parlament