Zpřísnění pravidel pro výrobu a prodej tabákových výrobků jako jedno z témat květnového zasedání Evropské radyČesko a Polsko rozdělují potraviny, ale sbližuje tabák. Oba státy se staví odmítavě k návrhu směrnice, kterou chce Evropská komise zpřísnit pravidla pro výrobu a prodej tabákových výrobků. Plánem Bruselu je prosadit tvrdší pravidla do konce roku. Platit by mohly od roku 2015 nebo 2016. Téma se dostane zřejmě i na okraj jednání nadcházející květnové Evropské rady. Irské předsednictví má ambici dosáhnout politického kompromisu ještě v červnu, než předá štafetu Litvě. Podle maltského komisaře pro zdraví a spotřební politiku Tonio Borga nehodlá Unie nic zakazovat, ale udělat kouření co nejméně atraktivní. Ztráty způsobené regulací by měly vyvážit úspory ve zdravotnictví. Možná i proto české ministerstvo stejného jména směrnici spíše podporuje, zatímco Ministerstvo zemědělství, která má tuto otázku v gesci, poukazuje i na některé problémy. "Máme trochu obavu, že evropská směrnice spíše vyžene tabákový průmysl z Evropy a na léčení zdraví se toho příliš nezmění," řekl český ministr zemědělství Petr Bendl na tiskové konferenci se svým polským protějškem Stanislawem Kalembou.
Zákaz vůní a „slimek" Protitabákový balíček chce například zakázat cigarety s vanilkovou, čokoládovou nebo mentolovou příchutí či tzv. „slimky". Zastánci směrnice tvrdí, že činí kouření pro mladé lidi atraktivnější, což je problém, protože většina lidí začíná se svým zlozvykem ještě před 18 rokem. Významnou součástí návrhu je zvětšení prostoru pro varování před kouřením na 75 % předního i zadního obalu krabičky. Nyní je to 30 % přední a 40 % zadní plochy. Česko nemá námitky proti zavedení kombinovaného zdravotního varování, zmenšením prostoru pro loga se však narušují práva majitelů log a ochranných známek, i jejich možnost odlišit se od konkurence. Nesouhlasí ani se zákazem „voňavých" cigaret. Podle odborníků mentol odbourává nepříjemný pocit z vdechování tabákového dýmu, čímž může umožnit snadnější začátek kouření. Česko upozorňuje na to, že mentolová chuť je oblíbená spíše mezi staršími kuřáky. V ČR tvoří podíl mentolových cigaret dokonce dvě procenta trhu. Podle odpůrců opatření navrhovaná ve směrnici situaci nezlepší. Na dubnovém jednání Výboru pro životní prostředí (ENVI) předložil europoslanec Milan Cabrnoch přes sedmdesát pozměňovacích návrhů, které mají hájit svobodu trhu, a jsou v souladu s pozicí Ministerstva zemědělství. „Vzhledem k historickým zkušenostem s regulací alkoholu lze pochybovat, že přísná regulace omezí počet kuřáků v Evropě a zároveň nezvýší objem černého trhu s tabákovými výrobky," uvedl. Diskuse k pozměňovacím návrhům v ENVI proběhne 29.-30. května.
Otázka subsidiarity Podle Cabrnocha ale Komisi právo tuto oblast regulovat vůbec nepřísluší. S tím souzní i předseda evropského výboru v Poslanecké sněmovně Jan Bauer. Výbor přijal stanovisko, že návrh revize směrnice porušuje zásadu subsidiarity, protože cílů směrnice lze uspokojivě dosáhnout prostřednictvím členských států. Unie nemá kompetence zasahovat do zdravotní politiky jednotlivých států, regulace však směřuje do oblasti vnitřního trhu. Potravinářská komora, Hospodářská komora i některé další asociace se obávají, že tabák je pouze prvním balónkem, a že se Komise může pokusit regulačně „vlamovat" do dalších průmyslových odvětví. Dánský parlament zase upozornil na vysoký počet tzv. prováděcích opatření, jež by se na základě směrnice realizovala. Komise by mohla upravovat například maximální obsah škodlivých látek, vytvářet seznam povolených a zakázaných látek, či mít vliv na protikuřácké nápisy na krabičkách. Snižování kompetencí národních parlamentů se obává také bulharské Národní shromáždění nebo italský Senát. Polský Sejm využil možnosti, a ačkoli směrnici neodmítl, vyjádřil názor na body, které mohou být problematické.
Více informací naleznete zde.
Zdroj: Euroskop.cz
Užitečné odkazy k tématu: Euractiv.cz (lobbing okolo evropské tabákové směrnice) Europa.eu (Tabákové výrobky: návrh revize právního předpisu usiluje o větší zdravotní varování a zákaz silných příchutí)
|