Rozdíl mezi platy mužů a žen je v EU 16 %, v ČR dokonce 22 %U příležitosti mezinárodního dne žen, který připadá na 8. března 2015, vydal statistický úřad Eurostat nová data k tématu muži versus ženy a jejich situace na trhu práce.
V EU v roce 2013 ženy vydělávaly v průměru o 16,4 % méně než muži. V ČR je tento rozdíl ještě propastnější, rozdíl mezi platy mužů a žen činí dokonce 22,1 %.
Zároveň byl vydán i výzkum veřejného mínění Eurobarometr o rovnosti žen a mužů, který se například ptá na nejúčinnější způsob, jak zvýšit počet žen na trhu práce. Dle občanů EU je nejdůležitější zajistit stejné výdělky za stejnou práci pro ženy jako pro muže. Devět z deseti Evropanů považuje rovnost žen a mužů za základní hodnotu spravedlivější společnosti. Dvě třetiny Evropanů se domnívají, že nerovnost mezi muži a ženami je v jejich zemi méně rozšířená než před deseti lety. Nerovnosti však přetrvávají a zhruba tři z pěti Evropanů si myslí, že nerovnost mezi muži a ženami je v jejich zemi nadále široce rozšířena. V České republice si to myslí 52 % obyvatel, což je relativně méně než je průměr EU (62 %). Míra zaměstnanosti žen činí v současnosti 62,5 % oproti 74,3 % u mužů. Přístup na trh práce je pro mladé ženy nadále obtížnější než pro mladé muže. Ženy navíc stále dostávají za stejnou práci v průměru o 16,4 % nižší plat než muži, v ČR je to dokonce o 22,1 %. Častěji než muži pracují na částečný úvazek nebo zcela přeruší svou kariéru, aby mohly pečovat o děti či nemocné rodiče. Tato nerovnost se rovněž promítá do oblasti důchodů, jež jsou u žen v průměru o 39 % nižší než u mužů. Jedním z cílů EU je zvýšit počet žen na trhu práce. Nejúčinnějším způsobem, jak toho dosáhnout, je dle občanů EU zaprvé zajistit stejné výdělky za stejnou práci pro ženy jako pro muže, zadruhé lepší zpřístupnění péče o děti a zatřetí větší nabídka pružné pracovní doby (např. částečné úvazky, práce z domova). Manažerské pozice jsou dle Eurostatu v rukou zejména mužů, dva ze tří manažerů jsou mužského pohlaví. Pozice typu administrativní pracovník je oproti tomu doménou žen. V administrativě pracuje v průměru EU 67 % žen, ČR se 79 % obsadila druhou příčku hned za Irskem s 80 %.
Evropská komise v souvislosti s uveřejněním statistik o rozdílech v odměňování žen a mužů znovu prohlásila, že je odhodlána dále pracovat na odstraňování nerovností mezi ženami a muži v Evropské unii. Několik komisařů a komisařek včetně Věry Jourové ve společném prohlášení u příležitosti Mezinárodního dne žen uvedlo: "Můžeme být hrdí na to, čeho jsme v Evropě v posledních letech v otázce rovnosti žen a mužů dosáhli. Ta už není jen vzdáleným snem, ale čím dál více evropskou realitou. Nesmíme však polevit. Komise je i nadále přesvědčena, že společně dokážeme vyřešit také zbývající rozdíly v odměňování, zaměstnávání a obsazování vedoucích postů. Úplné rovnosti pohlaví se doposud nepodařilo dosáhnout v žádné zemi."
Plné znění prohlášení zde. Výroční zpráva Evropské komise o rovnosti žen a mužů a otázky a odpovědi k tomuto tématu jsou k dispozici zde a zde.
Zdroj: Zastoupení Evropské komise v ČR
|