Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Nucená práce: Komise vyzývá země EU k provedení nového protokolu Mezinárodní organizace práce

 

Evropská komise navrhla Radě ministrů EU, aby byly členské státy EU zmocněny k ratifikaci nového protokolu Mezinárodní organizace práce (MOP) k Úmluvě o nucené práci. Protokol byl spolu s doplňujícím doporučením přijat v červnu na 103. zasedání Mezinárodní konference práce (IP/14/669). Země, které protokol MOP ratifikují, souhlasí s tím, že budou bránit využívání nucené práce, zejména v kontextu obchodování s lidmi, zlepší ochranu obětí a zajistí jejich přístup k odškodnění. Protokol rovněž posiluje mezinárodní spolupráci v boji proti nucené nebo povinné práci.

 

László Andor, komisař pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování, prohlásil: „Nový protokol k Úmluvě MOP o nucené práci má za cíl vystupňovat boj proti tomuto strašnému porušování lidských práv a přizpůsobit jej výzvám 21. století. Apeluji na členské státy, aby tento protokol ratifikovaly co nejdříve, a pomohly tak skoncovat s tímto nelidským vykořisťováním pracovníků.“

 

Státy, které ratifikují Úmluvu MOP, jsou povinny vypracovat po konzultaci s organizacemi zaměstnavatelů i zaměstnanců vnitrostátní politiku a akční plán pro odstranění nucené práce. Musí přijmout opatření, jejichž cílem je bránit nucené práci, a to například informováním zranitelných osob a jejich ochranou před možnými podvodnými praktikami náboru.

 

S ohledem na oběti nucené práce úmluva zavádí povinnost zajistit jejich identifikaci, propuštění, ochranu, zotavování a rehabilitaci. Další ustanovení od ratifikujících států vyžadují, aby poskytly všem obětem přístup k opravným prostředkům, včetně odškodnění, a zajistily, aby příslušné orgány měly pravomoc oběti trestně nestíhat za protiprávní činnosti, které byly přinuceny vykonávat.

 

Souvislosti

Podle odhadů MOP je dnes na celém světě více než 21 milionů lidí obětí nucené nebo povinné práce, která ročně vynáší 150 miliard dolarů nezákonného zisku.

 

EU je odhodlána podporovat lidská práva a důstojnou práci a vymýtit obchodování s lidmi, a to jak interně, tak ve svých vnějších vztazích. Všechny členské státy EU ratifikovaly základní pracovní normy, včetně Úmluvy MOP o nucené práci. Ustanovení nového protokolu k této úmluvě odráží zásady stanovené v právních předpisech a politikách EU.

 

Aby mohly členské státy protokol ratifikovat, je zapotřebí, aby je k tomu Rada zmocnila, neboť některé jeho části spadají do pravomoci EU. Na druhé straně EU nemůže sama žádný nástroj MOP ratifikovat, jelikož jeho stranami mohou být pouze státy.

 

Další informace

Oddíl Aktuality na internetových stránkách GŘ pro zaměstnanost

Internetové stránky MOP k tématu nucené práce

Internetové stránky Lászla Andora

László Andor na Twitteru

 

Chcete-li zdarma dostávat elektronický zpravodaj Evropské komise týkající se zaměstnanosti, sociálních věcí a sociálního začleňování, zaregistrujte se na těchto stránkách.

 

 

Kontaktní osoby:

Jonathan Todd (+32 2 299 41 07)

Cécile Dubois (+32 2 295 18 83)

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 18.9.2014. Poslední aktualizace: 18.9.2014 10:43
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno