Polsko vystřídalo ČR v čele žebříčku investorské atraktivity
Zatímco posledních sedm let byla Česká republika především německými podniky označována za investorsky nejatraktivnější zemi v regionu, v posledním společném průzkumu ČNOPK s dalšími zahraničními hospodářskými komorami ve středovýchodní Evropě tomu tak již není. O nejvyšší příčku ji totiž připravilo Polsko.
„Rozdíl je malý, ale pořád se jedná o rozdíl," uvedl na tiskové konferenci, kde byly výsledky průzkumu představeny, Hannes Lachmann, vedoucí oddělení firemní komunikace v ČNOPK.
Ztráta prvenství není ale podle průzkumu způsobena tím, že by se Česko v očích zahraničních investorů propadlo, ale spíše tím, že udělalo pramálo proto, aby si tuto pozici udrželo. K situaci přispěly i úspěšné reformy v konkurenčních státech.
„Zatímco Česko v mnohých oblastech, které jsou důležité pro investory, stojí na místě, jiné země v regionu ho začínají dohánět. To se týká především Polska a částečně i pobaltských států," vysvětlil změnu výkonný člen představenstva ČNOPK Bernard Bauer.
Příkladem může být podle jeho slov infrastruktura v České republice, která stále patří k nejlepším v regionu, ale kvůli chybějícím investicím se její konkurenční výhoda pomalu ale jistě snižuje.
Efektivnost a boj s korupcí
Průzkum, jehož se zúčastnilo více než 1.700 především německých podniků z 16 zemí střední a východní Evropy, se věnoval i dílčím kritériím, podle nichž atraktivitu zemí pro investory hodnotil.
Zatímco se Česku od zahraničních podnikatelů dostalo pochvaly za kvalitu a dostupnost lokálních dodavatelů či vysokou úroveň akademického vzdělání, země se prý rozhodně nemůže chlubit dostatkem odborných pracovníků, transparentností veřejných zakázek, právní jistotou či kvalitou a efektivitou veřejné správy.
Zahraniční podnikatelé v této souvislosti poukazují především na zdlouhavou práci soudů a také na častou změnu zákonů. Výjimkou nejsou podle již citovaného Lachmanna ani případy, kdy úřady rozdílně interpretují již schválenou legislativu.
Podobně ne příliš pozitivně je vnímán i boj proti korupci, kde zahraniční podnikatelé hůře hodnotí už pouze Slovinsko.
„Náš průzkum zřetelně ukazuje, že političtí představitelé musí rychle a intenzivně zapracovat na efektivnosti a předvídatelnosti zákonů, státní správy a veřejných zakázek. Jinak Česko dříve či později předhoní jiné země," varoval Bauer.
Jak ale zároveň zdůrazňuje, „přednosti České republiky z pohledu investorů stále ještě převažují nad problémy". I z tohoto důvodu 84 % zúčastněných německých podniků nelituje, že se rozhodlo investovat právě zde.
Pozitivně je pak hodnocena třeba i platební morálka či předvídatelnost hospodářské politiky.