Uprchlíci v EU:kvóty na přerozdělování uprchlíků čeští europoslanci odmítajíEvropa již nemůže nečinně přihlížet stále se zvyšujícímu počtu úmrtí běženců ve Středozemním moři. V takovém duchu se nese nová agenda pro migraci, kterou dnes představila Evropská komise. Do Evropy každý den připlouvají stovky uprchlíků zejména z Blízkého východu a Afriky, konkrétně ze Sýrie, Eritrei, Iráku či Afghánistánu, aby zde zažádali o azyl, a uprchli tak před nebezpečím, které jim hrozí v zemích původu.
„Tragické ztráty na životech ve Středozemním moři šokovaly všechny Evropany. Naši občané očekávají, že členské státy a evropské orgány zabrání tomu, aby se tato tragédie neopakovala ve stejné intenzitě,“ řekl na úvod první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans při představení ambiciózního migračního plánu. Nová migrační strategie navazuje na závěry mimořádného summitu Evropské rady z druhé poloviny dubna, kde se evropští lídři shodli mimo jiné na trojnásobení finančních prostředků na záchranné akce agentury Frontex ve Středozemí. Námořní operace Triton a Poseidon monitorující pohyb uprchlíků by tak měly získat až 89 milionů eur. Přetrvala i myšlenka o boji s pašeráky a převaděči, proti kterým by měly být zahájena operace v rámci společné obranné a bezpečnostní politiky (SBOP). Nově plán ale počítá s přesídlením až 20 tisíci uprchlíků ze třetích zemí do EU. Návrh tohoto celoevropského programu má Komise předložit do konce května a na jeho realizaci bude pro roky 2015 a 2016 vyčleněno 50 milionů eur.
Kamenem úrazu migrační agendy však jsou kvóty na přerozdělování uprchlíků, proti kterým brojí nejen Česká republika, ale i Velká Británie, Polsko nebo Maďarsko, které požadují, aby systém fungoval na principu dobrovolnosti.Vydaná agenda však vyzývá k odpovědnosti a solidaritě mezi členskými státy. Přes kvóty nejede vlak „Za migraci nesou společnou odpovědnost všechny členské státy. Proto je všechny nyní vyzýváme, aby se na řešení tohoto problému historických rozměrů podílely,“ řekla vysoká představitelka a místopředsedkyně Komise Frederica Mogheriniová.
Dočasný mechanismus přerozdělování osob má Komise navrhnout do konce května. Přerozdělení uprchlíků by však měla probíhat na základě jakého distribučního klíče, který bude brát v potaz počet obyvatel přijímací země, HDP, počet stávajících uprchlíků nebo míru nezaměstnanosti.
Proti kvótám se dlouhodobě vyslovuje premiér Bohuslav Sobotka, který tvrdí, že rozhodnutí jednotlivých států musí být dobrovolné. „Přesidlování nemůže vyřešit příčinu nedávných tragédií. Ta totiž neleží na březích Evropy, ale za nimi. A proto by měla mít EU dostatek odvahy řešit ji efektivně především právě tam,“ říká český premiér. Je podle něj potřeba poskytnout pomoc uprchlíkům co nejblíže jejich domovu, ale také zemím, kde se nachází největší počet vysídlených osob, jako je Jordánsko nebo Turecko.
Proti zavádění kvót na přesidlování uprchlíků je i většina českých europoslanců. „Vždy jsem byl proti těmto kvótám a vždy budu. Hlasoval jsem proti tomu v Evropském parlamentu a budu hlasovat znovu,“ říká europoslanec Petr Mach (EFD/ Svobodní), který považuje za hlavní chybu přijetí Lisabonské smlouvy. „Lisabonská smlouva založila pravomoc EU rozhodnout zcela bez ohledu na vůli naší země o záležitostech, které se týkají azylové politiky, tedy i kvót,“ tvrdí Mach.
S přerozdělováním uprchlíků nesouhlasí ani europoslanec Tomáš Zdechovský (EPP/ KDU-ČSL). „Bezesporu je nutné, aby Evropská unie přišla s řešením, jak naložit se stále rostoucími počty uprchlíků, kteří přicházejí do Evropy. Nemyslím si však, že zavedení povinných kvót je tím správným krokem,“ řekl. „Plán Junckerovy komise na zavedení kvót na přerozdělování uprchlíků je fackou stranám vládní koalice, jejichž europoslanci Junckera a jeho komisi podpořili, zatímco vláda se teď bude muset postavit proti němu,“ říká europoslanec Jan Zahradil (ODS/ ECR).
Nová migrační strategie není jen snahou rychle reagovat na aktuální krizi ve Středomoří, snaží se také o změnu migrační politiky z dlouhodobější perspektivy. EU by tak měla více usilovat o snížení atraktivity Evropy pro nelegální migraci a naopak posílit tu legální, která pomáhá zvýšit demografickou křivku Unie. Komise se chce také zaměřit na prapůvodní příčiny toho, proč lidé do Evropy přicházejí, a intenzivněji se tak podílet na řízení konfliktů a krizí za vnějšími hranicemi.
Zdroj: EurActiv.cz |